Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_001.JPG1 listopada 1918 roku zakończyła się Wielka Wojna dająca Polsce niepodległość po 123 latach niebytu. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu i mianowała go dowódcą wojsk polskich.

Dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości ustanowione zostało w 1937 roku, ale po II wojnie światowej je zniesiono. Rangę święta przywrócono dopiero po transformacji systemowej w 1989 roku.
W 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w bazylice prostyńskiej o godz. 9.00 odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie oraz licznie zgromadzonych mieszkańców parafii Prostyń. Nabożeństwu w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. kan. Józef Poskrobko, współcelebransami byli: ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, ks. Łukasz Suszko i ks. Maciej Domańszczyński. Kazanie nawiązujące do współczesnych postaw patriotycznych wygłosił ks. proboszcz. Uroczysta Msza Św. zakończyła się odśpiewaniem pieśni „Boże, coś Polskę”.
Następnie wszyscy udali się na cmentarz do Grobu Nieznanego Żołnierza. Tam odśpiewany został cały Hymn Państwowy i odmówiona modlitwa za Ojczyznę. Kolejnym punktem uroczystości była prelekcja p. Wojciecha Jakubika na temat dróg Polski do niepodległości oraz wiersz „Żołnierz Nieznany” pięknie wyrecytowany przez p. Krystyna Uziębło. Na zakończenie ks. proboszcz odmówił modlitwę w intencji poległych żołnierzy, a organista p. Artur Lanc poprowadził wspólny śpiew „Anioł Pański”. Podsumowaniem tego patriotycznego spotkania był wpis do Księgi Pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza wszystkich osób uczestniczących w uroczystości.

GALERIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90