Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_DSC09315.JPGŚwięty Stanisław Kostka, patron polskich dzieci i młodzieży swoje krótkie życie rozpoczął w Rostkowie koło Przasnysza, potem kształcił się w Wiedniu, a ostatnie miesiące życia spędził na modlitwie i służbie w zakonie jezuitów w Rzymie. Bardzo szybko zyskał miano błogosławionego, a potem świętego.

 

W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju jezuity przyjmujący Komunię świętą z rąk anioła lub św. Barbary. Liturgiczne wspomnienie św. Stanisława przypada 18 września. Tego właśnie dnia proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Józef Poskrobko zorganizował uroczyste świętowanie dnia patrona dzieci i młodzieży. O godz. 10.30 w bazylice prostyńskiej odprawiona została Msza Święta, w której wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych w Kiełczewie, Orzełku i Prostyni. Podczas Eucharystii modlili się za wstawiennictwem św. Stanisława o potrzebne łaski w nowym roku szkolnym. Kazanie do zebranych skierował ks. kan. Józef Poskrobko, który przybliżył życiorys św. Stanisława Kostki i zwrócił uwagę na najważniejsze wartości, jakimi kierował się święty w swoim życiu. W oprawę nabożeństwa włączyła się młodzież czytając lekcję i modlitwę wiernych oraz śpiewając psalm. Po zakończeniu Eucharystii wszyscy udali się do pobliskiej remizy strażackiej, gdzie przedstawiciele Akcji Katolickiej, Domowego Kościoła oraz rodzice przygotowali poczęstunek: ciepłą kiełbaskę, słodkie ciasta i zimne napoje. Tę część uroczystości rozpoczęła wspólna modlitwa. Po posiłku był czas na obejrzenie niezapomnianego filmu „Król lew”, nad projekcją którego czuwał ks. Maciej Domaszczyński, wikariusz prostyński. Deszczowa pogoda nieco popsuła plany tego radosnego dnia, bo piknik miał odbyć się na dworze. Dopisały natomiast humory i apetyty.  W dniu świętego Stanisława była i modlitwa, i zabawa!

GALERIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90