Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC08841.JPGKiedy słońce coraz krócej ogrzewa ziemię, kiedy plony są już zwiezione i ustają prace polowe, nadchodzi wówczas czas dziękczynienia za zbiory, czyli dożynki. W tym roku w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny uroczyste Święto Plonów obchodzili parafianie wraz ze wszystkimi mieszkańcami Gminy Małkinia Górna.

Gminno-parafialna uroczystość zorganizowana została przez Wójt Gminy Małkinia Górna p. Bożenę Kordek i proboszcza Parafii Prostyń ks. kan. Józefa Poskrobko. W niedzielę 8 września w bazylice prostyńskiej zebrały się barwne delegacje dożynkowe z przepięknymi wieńcami. Przybyli także przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i radni. Przed Cudowną Statuą Mszę Świętą w intencji rolników i mieszkańców gminy i parafii sprawowali: ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz parafii Prostyń, ks. kan. Krzysztof Maksimiuk - senior, ks. kan. Marek Wróblewski - proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini Górnej, ks. kan. Tadeusz Kaczyński - proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej. Na początku nabożeństwa starostowie dożynek: p. Agnieszka Kucharek i p. Tomasz Dąbrowski z Kiełczewa na ręce celebransów złożyli bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna. Kazanie do zebranych skierował miejscowy proboszcz, który wyraził wielką troskę o sprawy doczesne i duchowe współczesnych gospodarzy, a także podkreślił wielką wagę rolniczej pracy dla całej społeczności. W procesji z darami przedstawiciele sołectw przynieśli najwspanialsze okazy tegorocznych zbiorów: zboża, owoce, warzywa, miody, kwiaty i grzyby.
Po nabożeństwie wszyscy przeszli na plac przed bazyliką, aby dokonać poświęcenia nowego parkingu. Stąd cały barwny korowód udał się na rozległy plac parafialny. Przemarszowi towarzyszył piękny śpiew ludowych pieśni w wykonaniu zespołu Małkinianka. Po ustawieniu wszystkich wieńców i koszy dożynkowych wykonanych z tegorocznych kwiatów, ziół, zbóż, owoców i warzyw, głos zabrała p. Bożena Kordek, która podziękowała rolnikom za trudną i odpowiedzialną pracę, jaką podejmują codziennie w swoich gospodarstwach. Po przełamaniu się wielkim dożynkowym bochnem chleba, uczestnicy uroczystości mieli okazję zdegustować całą gamę różnych wiktuałów przygotowanych przez poszczególne sołectwa. Były też konkursy z nagrodami, np. konkurs wiedzy o ekologii, konkurs plastyczny, w którym należało narysować kozę prostyńską, pokonywanie toru przeszkód. Były także warsztaty lepienia i pieczenia tradycyjnej kozy prostyńskiej przygotowane przez Lokalną Grupę Działania „Zielone Sioło”. Wiele emocji wywołał również turniej sołectw, gdzie zawodnicy rywalizowali ze sobą w trzech konkurencjach: przeciąganie liny, jak najwolniejsza jazda rowerem i rzut beretem. Najlepiej wypadła drużyna z Poniatowa, drugie miejsce zajęli przedstawiciele Kiełczewa, na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy z Grądów. W konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy zwycięzcami byli wszyscy, którzy przygotowali wieńce, gdyż każdy był wyjątkowym dziełem. Zabawie dożynkowej towarzyszyły występy lokalnych zespołów: „Małkinianka”, „Sadowianka”, „Jarzębina” i „Cantilena” oraz zespołu wykonującego muzykę taneczną „Energy Girls”.
Święto Plonów zakończyło się około godziny 19.

 

GALERIA  (159 zdjęć)

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90