Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC08461.JPG„Już wakacje są za nami,
szybko zbiegły letnie dni.
Jesień staje przed oknami,
jesień puka już do drzwi.”

Rok szkolny i katechetyczny 2019/2020 rozpoczął się uroczyście w poniedziałek 2 września Mszą Świętą o godz. 8.00 w bazylice prostyńskiej. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice i nauczyciele ze szkół podstawowych z terenu parafii Prostyń: z Kiełczewa, Orzełka i Prostyni.

Podczas nabożeństwa obecne były poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni. Szczególnymi uczestnikami uroczystości były osoby pamiętające wrzesień 1939 roku. Mszy Świętej o Boże błogosławieństwo w nowym roku szkolnym przewodniczył proboszcz ks. kan. Józef Poskrobko. W konfesjonałach posługiwali: senior ks. kan. Krzysztof Maksimiuk i wikariusz ks. Maciej Domańszczyński. W uświetnienie liturgii włączyli się nauczyciele i uczniowie poprzez czytanie lekcji i modlitwy wiernych, śpiewanie psalmu i procesję z darami. W kazaniu ks. proboszcz ukazał rolę nauki, nauczania i wychowania, podkreślił, jak ważne zadanie stoi przed nauczycielami i wychowawcami. Życzył także uczniom samych dobrych, bardzo dobrych i celujących ocen. Na zakończenie ks. proboszcz doradził uczniom, aby we wszystkich trudnościach szkolnych zwracali się o pomoc do babci Jezusa świętej Anny.
Podczas szkolnych uroczystości dzieci i młodzież wraz ze starszym pokoleniem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Przerwany marsz...”. Seniorzy, którzy 1 września 1939 roku nie mogli rozpocząć nauki w szkole, teraz, po 80 latach, mieli okazję dokończyć przerwaną wówczas drogę do szkoły. Wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy, wysłuchali krótkiej prelekcji dotyczącej tragicznych wydarzeń II wojny światowej i podzielili się z młodym pokoleniem wspomnieniami z tamtych lat. Było to bardzo cenne doświadczenie dla wszystkich zebranych. Było też wyrazem szacunku i wdzięczności dla żywego pomnika historii.

FOTO

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90