Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_P8200003.JPGTradycją stały się już wakacyjne wycieczko-pielgrzymki z parafii Prostyń. Ich organizatorem jest niezastąpiona p. Barbara Wojciechowska. Opiekę duchową zapewniał ks. Łukasz Suszko. Tegoroczny wyjazd skierowany był na zachód. Obejmował następujące punkty programu: Twierdza Kostrzyn, Berlin, Poczdam i Kórnik. W wycieczce brało udział 46 uczestników.


Wyjazd spod bazyliki prostyńskiej nastąpił we wczesnych godzinach rannych 20 sierpnia we wtorek. Pierwszy przystanek miał miejsce w Świebodzinie przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata. Było to niesamowite spotkanie z gigantyczną budowlą powstałą w 2010 roku. Można było wejść na kopiec, na którym usytuowana jest figura, skąd rozpościerał się ładny widok na okolicę.
Do Kostrzyna droga wiodła granicą Parku Narodowego „Ujście Warty” utworzonego w 2001 roku. Ochronie podlegają tu unikatowe podmokłe tereny, które są ostoją wodnych i błotnych ptaków. Niestety, w tym roku susza dotknęła także teren Parku.
Twierdza Kostrzyn to podróż do miasta, które odeszło. Niegdyś prężny organizm miejski, z brukowanymi uliczkami, zaułkami, potężnym zamkiem, kościołem, ciasnymi kamienicami i oczywiście ufortyfikowane bastionami, legło w gruzach wiosną 1945 roku. Spacer z przewodnikiem, który opowiadał o mieście wśród pustych brukowanych ulic, pozasypywanych piwnic, zarośniętych schodów, w ruinach zamku i kościoła, przy pustym cokole pomnika Jana z Kostrzyna, przy Bramie Berlińskiej i w odrestaurowanym Bastionie Filip. Pokazywał również przedwojenne zdjęcia kwitnącego miasta, które zupełnie nie spodziewało się rychłego końca. Opuszczone Stare Miasto w Kostrzynie to symbol niemego krzyku „Nigdy więcej wojny!”
Z Kostrzyna wycieczkowicze udali się do Słubic na nocleg w Hotelu Baranowski, który stanowił bazę wypadową na dalsze podróże za naszą zachodnią granicę.
Drugiego dnia było zwiedzanie Berlina. Najpierw podczas przejazdu autobusem przewodnik opowiadał o historii Niemiec, która wielokrotnie krzyżowała się z historią Polski. Z okien autobusu można było podziwiać pomalowany na kolorowo fragment Muru Berlińskiego. Niemiecka metropolia to zadziwiające miasto pełne zabytków i kontrastów. Przewodnik pokazywał fascynujące miejsce Berlina: Katedrę ewangelicką, Wyspę Muzeów, Nowy Odwach – miejsce pamięci ofiar wojny i tyranii, pomnik Fryderyka Wielkiego, budynek Uniwersytetu Humboldta, miejsce pamięci płonących książek z 1933 roku, Katedrę św. Jadwigi, Katedrę Niemiecką i Francuską, Muzeum Historii. Wielkie wrażenie zrobiła także Brama Brandenburska gmach Raichstagu z przestronnym zielonym placem, szklane budynki parlamentu nad Szprewą. Przewodnik zwrócił uwagę na tablicę znajdującą się na Raichstagu poświęconą Solidarności i fragment muru ze Stoczni Gdańskiej. Wskazał też miejsce przebiegu Muru Berlińskiego. Zainteresowanie wzbudził również pomnik Der Rufer wołający o pokój w kierunku Bramy Brandenburskiej. Na koniec grupa udała się do dzielnicy Charlottenburg, gdzie zwiedziła Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, a właściwie to, co z niego pozostało po bombardowaniu podczas II wojnie światowej i bardzo futurystyczną świątynię o ośmiokątnej nawie. Ruiny Kościoła Pamięci mają symbol antywojenny. Obok, w grudniu 2016 roku podczas jarmarku bożonarodzeniowego miał miejsce atak terrorystyczny. Zginęło wówczas 12 osób, w tym polski kierowca ciężarówki. Berlin to wielkie miasto europejskie, które pięknie dźwignęło się po ogromnych zniszczeniach wojennych. Po powrocie do Słubic zorganizowana została Msza Święta w obszernej altanie ogrodowej.
Na kolejny dzień zaplanowane było zwiedzanie Poczdamu. Wyjazd nastąpił po porannej Mszy w altanie. Podczas podróży autobusem przewodnik opowiadał o historii, geografii i rolnictwie w Niemczech. Pierwszym punktem zwiedzania Poczdamu był Pałac Cecylii, a więc rezydencja Wilhelma i Cecylii Hohenzollernów wzniesiona na początku XX wieku. Pałac wzniesiono w stylu angielskiego gotyku, z murem pruskim i sporą ilością ozdobnych kominów. Jest tu po prostu pięknie. I nic dziwnego, że w tych ślicznych wnętrzach odbyła się konferencja poczdamska, czyli spotkanie tzw. wielkiej trójki: Stalina, Churchilla i Trumana. Obradowali w dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 roku. Przewodniczka pokazała salony poszczególnych delegacji oraz Wielką Salę, gdzie toczyły się główne obrady. Zwracały tu uwagę masywne dębowe schody, boazeria i piękny sufit. Wokół pałacu jest elegancko utrzymany ogród. Na głównym dziedzińcu jest ładny trawnik z czerwoną kwietną gwiazdą.
Kolejnym punktem zwiedzania Poczdamu była wizyta w dzielnicy holenderskiej, gdzie każdy z uczestników wycieczki znalazł dla siebie coś ciekawego.
I wreszcie poczdamska perła – kompleks pałacowo-parkowy Sanssouci, letnia rezydencja króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Spacer wokół pałacu był niesamowitym przeżyciem, a wędrówki zacienionymi alejkami z mnóstwem egzotycznych okazów drzew i krzewów to wyjątkowe doznanie. Przewodnik zaprowadził grupę do nagrobka Fryderyka i jego psów, pokazał ogrody tarasowe, rzeźby, pawilon chiński, fontanny, ogrody i olbrzymi wiatrak pewnego młynarza, który nie pozwolił się stąd wysiedlić samemu królowi. Te wspaniałe widoki z Poczdamu na pewno na długo zapadną wszystkim w pamięci.
Ostatni dzień wycieczki to długi powrót do Prostyni. Rozpoczął się Mszą w altanie. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie zamku i arboretum w Kórniku niedaleko Poznania. Przewodniczka bardzo dokładnie opowiedziała historię właścicieli zamku Górków, Działyńskich i Zamoyskich, podkreślając ich zaangażowanie w sprawy Polski. Szczęśliwie zamek przetrwał II wojnę światową w stanie niemal nienaruszonym, dzięki temu można podziwiać znajdujące się tu zbiory muzealne z wieloma unikatowymi eksponatami z różnych epok, obrazy polskich i europejskich malarzy, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria, wyroby rzemiosła artystycznego. Szczególną uwagę zwraca Sala Mauretańska eksponująca pamiątki narodowe. Zakończeniem wizyty w Kórniku był spacer po arboretum. Pomysłowością i kreatywnością ogrodników zachwyceni byli nie tylko zapaleni botanicy. To najbogatsze i najstarsze arboretum w Polsce szczyci się mnóstwem oryginalnych roślin, np. miłorzęby, magnolie, cyprysiki błotne. Teraz najładniej wyglądały rabaty z hortensjami. Panował tu głęboki cień, który w takie upale dni był bardzo pożądany.
We wspaniałych humorach, pełni wrażeń i pomysłów na kolejne wspólne wycieczko-pielgrzymki, dziękując sobie nawzajem za wspaniały czas, podróżnicy zakończyli tegoroczną ekspedycję przy kościele w Prostyni w piątek około godz. 20.

 

FOTO

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90