Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC07664.JPGŚwięta Anna, Matka Maryi, Babcia Jezusa objawiła się w Prostyni wczesnym rankiem 27 maja 1510 roku na zachodnim krańcu wsi. Poleciła wówczas, aby na wzgórzu powstał kościół Trójcy Przenajświętszej, a w miejscu objawienia - kapliczka ku czci świętej Anny.

Od tamtej pory na odpusty do Prostyni przybywali pielgrzymi z najodleglejszych zakątków Polski, wierni otrzymywali liczne łaski opisywane w Księdze Cudów. Przez stulecia funkcjonowały tu dwa kościoły: jeden pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, drugi – świętej Anny. Obecnej bazylice patronują Trójca Przenajświętsza i święta Anna. Nieustannie od ponad 500 lat na wzgórze wskazane przez Matkę Maryi przybywają wierni, aby modlić się przed Tronem Łaski i wołać do świętej Anny, patronki małżeństw, rodzin i matek o Jej wstawiennictwo u Boga.
W niedzielę 28 lipca w sanktuarium prostyńskim odbyła się X Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Organizatorem spotkania był Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej ks. kan. Piotr Arbaszewski i proboszcz Parafii Prostyń ks. kan. Józef Poskrobko. Na uroczystości odpustowe przybyli licznie małżonkowie i rodziny z Diecezji Drohiczyńskiej, a także spoza jej granic. Wzorem ubiegłych lat, cześć Trójcy Przenajświętszej i świętej Annie oddali również pielgrzymi, którzy przyszli z Kosowa Lackiego i Rytel Olechnych w kilkudziesięcioosobowych grupach. W tegoroczne wspólne modlitwy włączyli się także: ks. kan. Krzysztof Maksimiuk – senior prostyński, ks. kan. Stanisław Wojciechowski – senior z Sadownego, ks. kan. Tadeusz Kaczyński – proboszcz parafii w Małkini Górnej, ks. Mirosław Wyszogrodzki – salezjanin pochodzący z Prostyni, ks. Tomasz Przewoźny – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży i diecezjalny asystent KSM, ks. Tomasz Szmurło – kapelan księdza biskupa, ks. Andrzej Wiska – duszpasterz pracujący we Włoszech, który pochodzi z parafii Sadowne, ks. Łukasz Suszko - wikariusz prostyński. Na uroczystościach obecna była również p. Bożena Kordek – Wójt Gminy Małkinia Górna. Modlitewne spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.30 różańcem w intencji małżonków. O godz. 11.00 ks. kan. Piotr Arbaszewski i mec. Monika Sęk–Jasińska wygłosili konferencję „Sakrament małżeństwa widziany oczyma duszpasterza i prawnika w dobie narastających rozwodów”. W południe odbyła się suma odpustowa, której przewodniczył ks. bp Piotr Sawczuk. Wraz z ks. biskupem Mszę Świętą celebrował ks. kan. Piotr Arbaszewski – proboszcz parafii w Zembrowie i ks. Piotr Wróblewski posługujący we Francji. Pasterza Diecezji Drohiczyńskiej powitali Agnieszka i Sylwester Rytel-Andrianik wraz z dziećmi oraz proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Józef Poskrobko. W homilii wygłoszonej do zebranych ks. biskup przybliżył historię sanktuarium i zwrócił uwagę na postać świętej Anny, która kilka wieków temu przybyła do tej małej nadbużańskiej wioski. Święta Anna, patronka rodzin wskazuje właściwą drogę, jaką powinni podążać małżonkowie, aby ich rodzina była silna Bogiem, twardo stała na straży wartości chrześcijańskich i przekazywała je kolejnym pokoleniom. Na wzgórzu prostyńskim od lat rodziny powierzają się opiece świętej Anny wołając: „Święta Anno, uproś Wnuka, niech ma każdy, czego szuka”. Ksiądz biskup nadmienił również, że jest to jego pierwsza wizyta pasterska w prostyńskim sanktuarium. W dalszej części nabożeństwa, po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego, odbyło się uroczyste odnowienie przysięgi małżeńskiej przez małżonków przybyłych do sanktuarium. Małżonkowie z różnym stażem stanęli naprzeciwko siebie, podali sobie prawe dłonie i patrząc sobie w oczy potwierdzili swoją miłość i wzajemny szacunek. Na zakończenie Mszy Świętej odmówiony został Akt zawierzenia rodziny świętej Annie. Wszystkim przybyłym na uroczystości odpustowe ku czci Babci Jezusa serdecznie podziękował ks. kan. Józef Poskrobko, który od kilku tygodni jest proboszczem tutejszej parafii. Po nabożeństwie była możliwość przystąpienia do tradycyjnej koronacji koroną świętej Anny, w której zawarte są wianki pozostawione Małgorzacie Błażkowej przez świętą w 1510 roku.
Po Mszy Świętej na placu przy plebanii miała miejsce agapa przygotowana przez parafian prostyńskich. Dla pielgrzymów przygotowane zostały potrawy z grilla, naleśniki, ogórki małosolne, ciasta oraz zimne i gorące napoje. Parafianie zapewnili również miłą atmosferę pełną serdeczności i wspólnoty. Zakończeniem uroczystości była Droga Krzyżowa wokół bazyliki z prośbą o dar potomstwa odprawiona pod przewodnictwem ks. kan. Piotra Arbaszewskiego.


Ewa Jakubik

GALERIA ZDJĘĆ

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90