Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_84_120_16777215_00_images_2019_Bp_Tadeusz_Pikus.jpgKsiądz Biskup Tadeusz Pikus ze względów zdrowotnych, przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Papież Franciszek przyjął rezygnację z posługi biskupa drohiczyńskiego bp. Tadeusza Pikusa.


W komunikacie do diecezjan bp Pikus poinformował, że 1 września 2019 roku kończy 70 lat. W czerwcu tego roku minęła 38. rocznica jego posługi kapłańskiej, zaś 8 maja 20 lat posługi biskupiej. "Przez 15 lat posługiwałem jako biskup pomocniczy w Archidiecezji Warszawskiej i w tym roku, 25 maja, minęło 5 lat mojej posługi jako ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej" - napisał biskup.
"Od pewnego czasu z upływem lat, stan mojego zdrowia zaczął się pogorszać. Skutkuje to znaczną utratą moich sił i stałym osłabieniem. Zdałem sobie sprawę, że to ogranicza wyraźnie moje możliwości we właściwym wypełnianiu urzędu biskupa diecezjalnego. W związku z tym, po rozeznaniu medycznym oraz długiej modlitwie przebywania przed Bogiem, w duchu odpowiedzialności za Kościół, przedłożyłem Ojcu Świętemu Franciszkowi pokorną prośbę o przyjęcie mojej rezygnacji z urzędu biskupa diecezjalnego i przejście na wcześniejszą emeryturę" - napisał w komunikacie bp Pikus.
Bp Tadeusz Pikus jako biskup drohiczyński posługiwał przez 5 lat. Jest znany m.in. z działalności ekumenicznej. W Konferencji Episkopatu Polski przez szereg lat pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Był również przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu oraz pełnił funkcję delegata ds. dialogu katolików i muzułmanów.

Relacja z dziękczynnej Mszy św. na stronie diecezji drohiczyńskiej

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90