Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC06896.JPGDecyzją pasterza drohiczyńskiego ks. biskupa Tadeusza Pikusa dotychczasowy proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Ryszard Zalewski został zwolniony z tej funkcji i mianowany proboszczem parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim. Uroczyste pożegnanie miało miejsce w niedzielę 30 czerwca po Mszy Św. o godz. 11.00.

 

 

Były kwiaty, piękne słowa wyrażające szacunek i wdzięczność, pieśni i zapewnienia o pamięci i modlitwie. Pierwszy głos zabrał senior ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, który podziękował za siedem lat wspólnej posługi w parafii Prostyń, za życzliwość i otwartość. Miłe słowa popłynęły od najmłodszych i nieco starszych parafian, przedstawicieli Domowego Kościoła, Akcji Katolickiej, Chóru, Kółek Różańcowych, placówek oświatowych, sołectw i Rady Parafialnej. Na uroczystość przybyła także Wójt Gminy Małkinia Górna p. Bożena Kordek, która podziękowała za lata owocnej współpracy. Na koniec ks. kan. Ryszard Zalewski wspominał swoją pierwszą pielgrzymkę do Prostyni sprzed wielu laty, a także o przybyciu tu w roli proboszcza. Wyraził wdzięczność wszystkim, których spotkał na swej prostyńskiej drodze.
Ks. kan. Ryszard Zalewski objął urząd proboszcza parafii Prostyń we wrześniu 2012 roku. Przez te 7 lat dał się poznać parafianom, pielgrzymom i gościom jako dobry organizator, życzliwy człowiek i oddany kapłan. Wyjątkowe poczucie humoru, niespieszne wypowiedzi i niemal perfekcyjna znajomość swoich parafian to cechy odchodzącego proboszcza. Ks. Zalewski organizował w Prostyni Gminne Dożynki, Dożynki Diecezjalne oraz uroczystość o zasięgu ogólnopolskim, w których brał udział prymas Polski abp Wojciech Polak. Był to odpust ku czci Trójcy Przenajświętszej kończący Nowennę 500-lecia objawień świętej Anny w Prostyni. Podczas tych uroczystości na Cudowną Statuę nałożone zostały odnowione korony i nimb poświęcone rok wcześniej przez papieża Franciszka. Uroczystości odpustowe poprzedzone były Misjami Świętymi prowadzonymi przez ojców redemptorystów z Braniewa i diecezjalnymi konkursami dotyczącymi objawień w Prostyni. Ks. kanonik podtrzymywał tradycję organizowania Zimowego Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Proboszcza, Konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, Dnia Radości Wakacyjnej, a także wspierał przygotowania Agapy dla przybywających tu na Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin w dniu świętej Anny. Zainicjował radosny Dzień świętego Stanisława – patrona dzieci i młodzieży. Dbał o wizerunek sanktuarium wewnątrz i na zewnątrz, przyjmując media katolickie i licznych pielgrzymów z całej Polski. Drzwi plebanii i serce ks. kan. Ryszarda Zalewskiego zawsze były otwarte dla wszystkich.
Księże Kanoniku Ryszardzie, pamiętaj o nas w modlitwie, bo my, będziemy pamiętać o Tobie! Szczęść Boże na nowej parafii w dalszym kapłańskim życiu.

Księdzu Proboszczowi Ryszardowi Zalewskiemu
Dzieci
1.Księże Proboszczu po siedmiu latach,
gdy tu w Prostyni miałeś swój dom.
Przychodzi nam rzec Ci: „Do widzenia”,
bo nie odchodzisz daleko stąd.
2.Chcemy Ci wszyscy tu zgromadzeni,
wyrazić wdzięczność w wersetach tych.
Przyjmij te słowa z serca płynące…
Uwaga! Mogą popłynąć łzy!...
3.Dobrze nam było razem w tym miejscu,
gdzie Święta Trójca w ołtarzu lśni,
za świętą Anną patrzyłeś w przyszłość,
gdy przychodziły pochmurne dni.
4.Taki już jest los kapłana,
który na służbę Bogu poświęcił się.
Tam, gdzie posłany, tam Panu służy
i ludziom niesie posługi swe.
5.Przed 7 laty byłeś posłany,
przed Tronem Łaski złożyć swój los,
a dzisiaj dalej w swym powołaniu,
Chrystusa Sługi podzielasz los.
6.Tak, jak Ty z nami, jesteśmy z Tobą,
przez wszystkie Twoje dni,
gdzie Boże drogi Ciebie powiodą,
modlitwą swą towarzyszymy Ci.
7.Jesteśmy wdzięczni Bogu, że Ciebie,
na naszej drodze postawić chciał,
w słowach i czynach dajesz świadectwo,
że Chrystus żywy jest pośród nas.
8.Za sakramenty nam udzielane,
za dobre słowo i dobra gest,
za zrozumienie, za Twą pokorę,
Niech Bóg nagrody udzieli swej.
9.Czcigodny Księże, Dziekanie, Proboszczu,
w nowej Parafii życzymy Ci,
by Chrystus, który Ciebie powołał,
otworzył przed Tobą, serc ludzkich drzwi.
10.Niech Ci sprzyjają zdrowie i szczęście,
pogoda ducha wypełnia dni,
a kiedy czasem smutek zapuka,
wypowiedź słowa: „Święta Anno, uproś mi…”
11. Jestem najmniejszą Twoją owieczką,
z parafii naszej przedszkolne dziecko,
i chodź Ja długo mówić nie umiem,
to dziś w imieniu wszystkich: DZIĘKUJĘ!!!.

 

Akcja Katolicka i Chór

Czcigodny Księże Proboszczu !

Biblia mówi: „Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem” (Koh 3,1).
Był czas witania, a po 7 latach nastał czas pożegnania. To niełatwy moment dla nas wszystkich. I chociaż smutek wkrada się do serc, to św. Paweł radzi nam : „W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.” (1 Tes 5,18).
Dlatego dziś z radością dziękujemy Bogu za te 7 lat przeżyte razem, za msze święte, nabożeństwa, procesje, adoracje Najświętszego Sakramentu – za to wszystko, co składa się na życie Kościoła – mówiąc krótko: za wspólnotę modlitewną i za to, że przez te lata mogliśmy obcować z mądrym, dobrym, pracowitym, cierpliwym, spokojnym i nadzwyczaj skromnym człowiekiem o dużym poczuciu humoru.
Życzymy obfitych i dobrych owoców pracy duszpasterskiej w nowej parafii. Niech Bóg błogosławi we wszystkich poczynaniach, Maryja wyprasza potrzebne łaski, a św. Jan Maria Vianney, patron proboszczów, wspiera w trudnych chwilach.
Do życzeń dołączamy skrome dary materialne. Jest jednak prezent, którego nie da się owiązać wstążką – to dar modlitwy.
Bóg zapłać księże Ryszardzie za całe dobro jakie nam wyświadczyłeś i szczęść Boże w nowym miejscu pobytu.

Korzystając z okazji, chcę również podziękować Księdzu Błażejowi za piękną pracę w naszej parafii. Księże Błażeju, dzięki księdzu Proboszczowi byłeś z nami przez te kilka lat. Zawsze służyłeś pomocą i wsparciem. Za wszystko składamy serdeczne Bóg zapłać i na dalsze lata życia przyjmij życzenia zdrowia, pomyślności, błogosławieństwa Bożego i obfitości łask wszelkich oraz dobroci od spotkanych ludzi. My ze swej strony zapewniamy o pamięci w modlitwach.
Bóg zapłać i Szczęść Boże w nowym miejscu pracy.
Członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i Chóru.

Domowy Kościół

Drogi Księże Proboszczu!
"Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro" - w imieniu rodzin Domowego Kościoła pragniemy Ci dziś podziękować za Twoją posługę wśród nas. Za to że dzięki Tobie w naszej parafii powstała nowa wspólnota - Oaza Rodzin i właśnie za tę wspólnotę modlitewną serdeczne dziękujemy.
Zapamiętamy Cię jako Kapłana o wielkim sercu, życzliwego, uczynnego, rzetelnego i z wielkim poczuciem humoru.
Życzymy Ci, aby dobry Bóg prowadził Cię piękną drogą kapłaństwa i służby na rzecz budowania jedności i wzrostu duchowego Twoich parafian. W naszych modlitwach prosimy aby Jezus, któremu poświęciłeś swoje życie, przytulił Cię do Swego Serca, osłonił od wszelkiego zła i wynagrodził poniesiony trud a Niepokalana Matka Kościoła miała zawsze Cię w swojej opiece.
Tobie również Księże Błażeju, pragniemy podziękować za Twoją obecność w naszej wspólnocie, za niezwykłe zaangażowanie, młodzieńczy zapał, dobre serce i wspólne spotkania. Twoją pracę zachowamy w pamięci polecając Cię w modlitwie. Niech Bóg w Trójcy Jedyny obdarza Cię zdrowiem, daje dużo sił, cierpliwości i niewyczerpanych łask w dalszej posłudze kapłańskiej i życiu codziennym.
Szczęść Boże!


Prostyń, 30 czerwca 2019 r.

 

zdjęcia

film

prezentacja

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90