Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC06230.JPGW środę, 26 czerwca 2019 r., gościliśmy w naszej parafii Pielgrzymkę Kawalerzystów z Zarąb Kościelnych do Częstochowy. Organizatorem jej, jak co roku, jest Ksiądz Proboszcz Andrzej Dmochowski z parafii Zaręby Kościelne. Kawalerzyści pielgrzymują już po raz dwudziesty.


Ksiądz Proboszcz Ryszard Zalewski przywitał udających się na Jasną Górę kawalerzystów. O godzinie 11.00 odprawiona została Msza święta, po której Ksiądz Proboszcz koronował pątników koronami świętej Anny.
Kawalerzyści skorzystali również z przygotowanego z posiłku.
Trasa pielgrzymki wynosi około 450 km. Jeźdźcy pokonują ją w ciągu jedenastu dni. Konie idą w dwóch etapach, dziennie po 30-45 km. Uczestnicy pielgrzymki nocują przy świątyniach czy szkołach.
Pielgrzymka jest praktycznie samowystarczalna. W ciężarówce z przyczepą jedzie pasza dla koni. Dziennie na jednego przypada 8 kg siana i 5 kg owsa. Każdy z koni ma też swoje - podpisane imieniem - wiadro. Uczestnicy pielgrzymki wożą też ze sobą... kosy. - Konie po wysiłku nie powinny od razu pić wody. Dlatego, za zgodą gospodarzy, koszą dla nich świeżą trawę.
Podkowy to symbol szczęścia, rzadko gubiony przez wędrujących do Częstochowy ułanów. Przed wyprawą wszystkie konie są starannie podkuwane, mimo to uczestnicy wiozą ze sobą podkowy.
Niech te podkowy przyniosą szczęście wszystkim pielgrzymującym kawalerzystom, ich rodzinom i wszystkim tym, którzy życzliwie przyjmą ich w drodze na Jasną Górę.

FOTO

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90