Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC06214.JPGBoże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim, podczas którego wierni wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.


20 czerwca po Mszy Świętej o godz. 11.00 z bazyliki prostyńskiej wyruszyła procesja ulicami miejscowości do czterech ołtarzy. Pierwszy znajdował się w miejscu objawienia się świętej Anny obok ośrodka zdrowia, drugi - przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni, trzeci – w miejscu, gdzie stał pierwszy prostyński kościół, przy kapliczce z figurą Jezusa skazanego na śmierć i czwarty – przy kapliczce świętej Anny. Przy każdym z ołtarzy odmawiana była modlitwa i śpiewana ewangelia. Podczas przemarszu śpiewane były pieśni eucharystyczne. W procesji uczestniczyli księża: proboszcz ks. kan. Ryszard Zalewski, ks. Łukasz Suszko – wikariusz oraz ks. Błażej Samociuk. Przybyli również strażacy OSP z terenu parafii Prostyń ze swoimi pocztami sztandarowymi. Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie cześć oddały również dzieci pierwszokomunijne i dzieci obchodzące rocznicę komunii świętej. Przy ostatnim ołtarzu proboszcz ks. Ryszard Zalewski podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg procesji Bożego Ciała. Po wejściu do bazyliki odśpiewany został uroczysty hymn „Te Deum” i nastąpiło zasłonięcie Cudownej Statuy Trójcy Przenajświętszej.

foto

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90