Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC05644.JPGWzgórze prostyńskie już od pięciuset lat słynie łaskami i cudami. Tu przed Tron Łaski przybywają pielgrzymi z różnych stron Polski, aby oddać hołd Bogu w Trójcy Jedynemu. Niezmiennie od lat w odpust ku czci Trójcy Przenajświętszej całe pokolenia z radością śpiewają: „Boże, wybrałeś to miejsce na ziemi!”.


Tradycyjne uroczystości odpustowe to 40-godzinne nabożeństwo. Rozpoczyna się ono w sobotę poranną Mszą Świętą za zmarłych i procesją na cmentarz, a kończy w poniedziałek uroczystą sumą o godz. 12.00. Tegorocznym rozważaniom odpustowym przewodniczył ks. Wojciech Ryczkowski z Ceranowa. W sobotę 15 czerwca przed Tron Łaski przybyła piesza pielgrzymka z parafii: Kamionna, Sadowne i Stoczek wraz z ks. Michałem Marczakiem i ks. Bartoszem Ojdaną. Na trasie przemarszu pielgrzymom towarzyszył również ks. kan. Zbigniew Grabowski, proboszcz parafii Stoczek. W progach sanktuarium utrudzonych pątników przywitał proboszcz ks. kan. Ryszard Zalewski, dziekan łochowski. Pielgrzymi mimo zmęczenia na kolanach adorowali ołtarz. Następnie wzięli udział we Mszy Świętej, po której dostąpili koronacji koronami Świętej Anny. Sobota odpustowa to również wielogodzinne indywidualne modlitwy, a także wieczorna adoracja „Bazylika pełna miłości” przygotowana przez członków parafialnego chóru i Akcji Katolickiej oraz Apel Jasnogórski. O godz. 22.00 przy blasku oświetlonej bazyliki odbyła się Droga Krzyżowa wokół świątyni, której przewodniczył głoszący nauki odpustowe ks. Wojciech Ryczkowski. O północy miała miejsce Pasterka ku czci Trójcy Świętej. W tym nocnym nabożeństwie wzięli udział ułani z pobliskich Zarąb Kościelnych pod wodzą st. wachmistrza ks. Andrzeja Dmochowskiego, co roku przybywający do sanktuarium. Mszę Świętą koncelebrowaną odprawili: ks. kan. Paweł Rytel-Andrianik, ks. Andrzej Dmochowski i ks. Błażej Samociuk. Podczas nabożeństw i adoracji parafianie i pielgrzymi mieli możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty.
Centralną uroczystością odpustowej niedzieli 16 czerwca była Msza Święta koncelebrowana o godz. 12.00, której przewodniczył Złoty Jubilat ks. kan. Ryszard Nicpoń. Dostojnemu jubilatowi kwiaty wręczyła rodzina Złotkowskich z Treblinki. Kazanie do licznie zebranych parafian i pielgrzymów skierował ks. Wojciech. Dotyczyło ono istoty Trójcy Świętej. Na zakończenie Mszy ks. kan. Ryszard Zalewski, kustosz sanktuarium podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę. Zwrócił również uwagę na cud uzdrowienia, jaki miał miejsce podczas ubiegłorocznych uroczystości odpustowych ku czci Trójcy Przenajświętszej w Prostyni. Ks. kan. Nicpoń wyraził wdzięczność za obecność w tym miejscu oraz poprosił zebranych, aby udzielili mu błogosławieństwa. Po Mszy odbył się tradycyjny obrzęd koronacji koronami świętej Anny. Niedzielne indywidualne modlitwy i adoracje trwały nieprzerwanie od godziny 7 rano do godz. 21.00.
Poniedziałek odpustowy 17 czerwca rozpoczęła Msza Święta o godz. 7.00 i adoracje. O godz. 12.00 odprawiona została Msza Święta kończąca odpust Trójcy Przenajświętszej. Przewodniczył jej ks. Ryszard Zalewski. Podczas liturgii uczniowie klasy IV szkoły podstawowej obchodzili rocznicę I Komunii Świętej. Po Mszy odprawione zostało nabożeństwo czerwcowe i uroczysta procesja eucharystyczna wokół bazyliki. 40-godzinne nabożeństwo zakończyło się chóralnym śpiewem pełnego wdzięczności hymnu „Te Deum” i zasłonięciem Cudownej Statuy.
O godz. 16.00, już po zakończeniu odpustu, miała miejsce uroczystość przyjęcia darów Ducha Świętego przez miejscową młodzież. Ks. biskupa Tadeusza Pikusa przywitał proboszcz ks. kan. Ryszard Zalewski oraz przedstawiciele kandydatów do bierzmowania i ich rodziców. W oprawę Mszy Świętej włączyła się młodzież czytając lekcje, śpiewając psalm i przygotowując procesję z darami. Na uroczystości przybyli także: ks. kan. Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, pochodzący z parafii Prostyń ks. kan. Paweł Anusiewicz – dziekan sterdyński, proboszcz parafii Kosów Lacki, obecni byli także: ks. kan. Krzysztof Maksimiuk – senior prostyński, ks. Tomasz Szmurło – sekretarz ks. biskupa, ks. Wojciech Ryczkowski - kaznodzieja i ks. Łukasz Suszko – miejscowy wikariusz. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył JE ks. biskup Tadeusz Pikus. On również wygłosił kazanie dotyczące sakramentu bierzmowania. Ks. proboszcz nadmienił, iż kielich, w którym odprawiana była ta Msza Święta, podarował pielgrzym jako wotum wdzięczności za otrzymane łaski w prostyńskim sanktuarium. Podczas liturgii pełnię darów Ducha Świętego otrzymało 65 osób przygotowanych do tak ważnego wydarzenia przez ks. Łukasza Suszko. Na zakończenie Mszy Świętej młodzież kwiatami podziękowała księdzu biskupowi i księżom za doprowadzenie ich do darów Ducha Świętego. Każdy bierzmowany otrzymał na pamiątkę metalowy krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa. Po zasłonięciu Cudownej Statuy, młodzież stanęła do wspólnego zdjęcia z ks. biskupem Tadeuszem Pikusem, proboszczem ks. kan. Ryszardem Zalewskim, ks. kan. Pawłem Rytelem-Andrianikiem, ks. Łukaszem Suszko i katechetką p. Dorotą Koroś.

 

SOBOTA        NIEDZIELA        PONIEDZIAŁEK

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90