Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC04455.JPGW niedzielę Miłosierdzia Bożego 28 kwietnia w parafii Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni po Mszy wieczorowej parafianie wzięli udział w nabożeństwie Drogi Światła. Jest ono wyrazem pobożności paschalnej – wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Uroczystość tę zorganizował proboszcz prostyński ks. kan. Ryszard Zalewski i ks. Łukasz Suszko – wikariusz wraz z członkami Domowego Kościoła. Przy blasku świec niesionych przez uczestników, rozważane były wydarzenia z życia zmartwychwstałego Jezusa i Apostołów. Pierwsza stacja miała miejsce w bazylice przy pustym grobie Chrystusa, a ostatnia przy Pomniku Jana Pawła II na placu szkolnym. W procesji niesiony był uroczyście paschał i Pismo Święte, z którego odczytywano odpowiedni fragment Nowego Testamentu. Następnie były rozważania dotyczące przedstawionego przy kolejnych stacjach wydarzenia, nawiązujące do zachowań współczesnych społeczności chrześcijańskich. Teksty odczytywali przedstawiciele Domowego Kościoła, Akcji Katolickiej, młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania i nauczyciele. Podczas nabożeństwa śpiewane były pieśni wielkanocne i krótka modlitwa „Jezu ufam Tobie!”. Trasę przemarszu zabezpieczali strażacy z OSP w Prostyni.
Po zakończeniu Drogi Światła w hali sportowej szkoły w Prostyni odbyła się część artystyczna pod tytułem „Od śmierci do zmartwychwstania” przygotowana przez młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum w Sadownem pod kierunkiem p. Doroty Gałązki. Była to przejmująca opowieść o zbrodni katyńskiej dokonanej na polskich oficerach wiosną 1940 roku. Występowi towarzyszyła piękna scenografia i muzyka wykonana przez nauczycieli tej szkoły. Podziękowaniem dla wielkiej pracy włożonej w to przedsięwzięcie i wspaniałego efektu, były gromkie oklaski na stojąco zachwyconej publiczności. Głos zabrał także ks. kan. Ryszard Zalewski dziękując za uświetnienie tej uroczystości.
Zakończeniem spotkania był słodki poczęstunek dla wszystkich zebranych przygotowany przez Oazę Rodzin.

GALERIA ZDJĘĆ

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90