b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC04245.JPGTradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Wieczorem w Wielką Sobotę rozpoczyna się najbardziej symboliczna liturgia w całym roku - Wigilia Paschalna.
Wielkosobotnia liturgia składa się z czterech części: liturgii światła, podczas której święci się ogień i uroczyście wnosi się do kościoła zapalony paschał, liturgii słowa, na którą składają się czytania Pisma Świętego, liturgii wody i chrztu oraz liturgii eucharystycznej. Odnawiane są przyrzeczenia chrzcielne.
Wielka Sobota to także dzień święcenia pokarmów. W koszyczku muszą znaleźć się jaja, które symbolizują nowe życie.