Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC04177.JPGWielki Piątek jest jedynym dniem, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Jest to dzień głębokiej żałoby, której specjalnym wyrazem jest liturgia Misterium Męki Pańskiej.

 


Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczęła cisza. Celebransem był ks. Łukasz Suszko, który po dotarciu do ołtarza położył się na posadzce krzyżem twarzą w dół, w geście szczególnego uniżenia wobec Boga. W tym czasie zgromadzeni w świątyni wierni klęczeli w milczeniu.
Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa. Szczególną rangę w tym dniu ma Męka Pańska. Następnie śpiewana była modlitwa powszechna. Jest to szczególna modlitwa całego ludu Bożego, w której poprzez wznoszenie dziesięciu wezwań wierni proszą Boga o szczególne łaski. Szczególnym momentem całej wielkopiątkowej liturgii jest Adoracja Krzyża. Kapłan częściowo odsłaniał zakryty jeszcze w czasie postu krzyż, śpiewając: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”, a wierni odpowiedzieli: „Pójdźmy z pokłonem”. Następnie miała miejsce uroczysta procesja i obecni na liturgii mogli ucałować krzyż. Po adoracji wiernym udzielona została Komunia święta. Należy podkreślić, że w Wielki Piątek nie ma konsekracji hostii i komunikantów.
Zwieńczeniem liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Kapłan przeniósł Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji.
Monstrancja z Najświętszym Sakramentem osłonięta została welonem i wystawiona do adoracji.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90