b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC04089.JPGWielki Czwartek rozpoczyna obchody największych chrześcijańskich Świąt. Tego dnia wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, która upamiętnia wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy.

Tamtego pamiętnego wieczoru Jezus, podczas spożywania posiłku, wziął chleb, łamał i rozdawał mówiąc: "To jest Ciało moje"... Po wieczerzy wziął kielich z winem i powiedział: "Pijcie z niego wszyscy, to jest moja Krew, która za was będzie wylana. To czyńcie na moją pamiątkę". Tym, samym Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i kapłaństwa.
Wielki Czwartek to święto kapłanów. W tym dniu dziękujemy Bogu za dar Chrystusowego kapłaństwa. W naszej Bazylice podziękowanie to złożyła p. Bożena Mazurek-prezes Akcji Katolickiej
Na zakończenie Mszy św. zgodnie z tradycją Najświętszy Sakrament, czyli Ciało Pana Jezusa, został przeniesiony do kaplicy adoracji zwanej "ciemnicą" na pamiątkę modlitwy Jezusa w Ogrodzie oliwnym oraz nocy spędzonej w ciemnej celi.