Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC03833.JPG„Wjeżdża Król nasz, Jezus cichy, do Jerozolimy,
hołd Mu składa lud pobożny, Jego lud rodzimy.

Hosanna, hosanna Synowi Bożemu
Hosanna, hosanna, cześć Zbawcy naszemu!

Dziatki róże, palmy, ziele sypią Mu pod nogi,
wdzięczne Matki płaszcze ścielą, jedzie Chrystus drogi”
pieśń religijna

Niedziela Palmowa, Niedziela Męki Pańskiej, Niedziela Kwietna, Wierzbna to święto ustanowione na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wielowiekowa tradycja przynoszenia tego dnia do kościoła barwnych palem wciąż jest żywa, o czym świadczą konkursy na najpiękniejsze palmy organizowane w wielu miejscach w Polsce. Także w Prostyni już po raz dwudziesty pierwszy został przeprowadzony taki konkurs zainicjowany przed laty przez ks. kan. Krzysztofa Maksimiuka, ówczesnego proboszcza. Idea konkursu podtrzymywana jest przez obecnego proboszcza ks. kan. Ryszarda Zalewskiego. Celem konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną jest kultywowanie tradycji związanych z wielkanocnymi zwyczajami, kształtowanie patriotyzmu lokalnego i więzi emocjonalnej ze środowiskiem parafialnym, integrowanie grup szkolnych do osiągnięcia wspólnego celu. Organizatorem konkursu jest Parafia Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni oraz Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie. Koordynatorem była katechetka p. Dorota Koroś. Wszystkie konkursowe palmy zostały dostarczone do bazyliki w piątek 12 kwietnia. Tu komisja konkursowa w składzie: p. Hanna Tarnowska, p. Danuta Osiadacz, p. Joanna Sokołowska i p. Paweł Tarnowski oceniając prace brała pod uwagę: wielkość palmy, wykorzystanie elementów dekoracyjnych wykonanych własnoręcznie, pracochłonność wykonania, a szczególnie oryginalność i estetykę pracy. Konkurs odbywał się w kategoriach: indywidualnej i grupowej – dzieci przedszkolnych, kl. I – III, kl. IV-VI, kl. VII, VIII i III gimnazjum. W tym roku przyniesiono 23 palmy. Wszystkie były piękne, pracochłonne, oryginalne. Po długiej naradzie komisja postanowiła przyznać następujące miejsca:

KATEGORIA PRZEDSZKOLA I KLASY „0”- 2 PALMY
I MIEJSCE:
- ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY „SMYKI” ze SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI - opiekun Katarzyna Maleńka
- KLASA „O”- SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI - opiekun Elżbieta Roskosz

KATEGORIA KLAS I-III SZKOŁA PODSTAWOWA- 3 PALMY
I MIEJSCE:
- KL. 0-III SP IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W KIEŁCZEWIE- opiekunowie p. Jolanta Kraszewska, Marianna Ducka, Katarzyna Karwowska.
II MIEJSCE:
- KL. II SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI - opiekun p. Małgorzata Bernasiuk.
- KL. III SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI - opiekun p. Iwona Wojciechowska

KATEGORIA KLAS IV-VI SZKOŁA PODSTAWOWA – 7 PALM
I MIEJSCE:
- KL. V B SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI - opiekun p. Edyta Borowa
II MIEJSCE:
- KL. V SP IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W KIEŁCZEWIE- opiekun
p. Renata Mystkowska
- KL. VI SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI - opiekun p. Oksana Żochowska
III MIEJSCE:
- KL. IV SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI - opiekun p. Renata Mystkowska
- KL. V A SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI - opiekun p. Małgorzata Siwerska
- KL. VI SP IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W KIEŁCZEWIE -opiekun p. Dorota Koroś
- KL.O -VII NSP W ORZEŁKU – opiekun: zespół nauczycieli Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Orzełku.

KATEGORIA KLASY VII-VIII I GIMNAZJUM- 2 PALMY
I MIEJSCE:
- KL. VIII SP IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W KIEŁCZEWIE-opiekun p. Barbara Sobieska
II MIEJSCE:
- KL. III B SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI - opiekun p. Iwona Nowska i Katarzyna Gąsior

KATEGORIA INDYWIDUALNA- 7 PALM
I MIEJSCE:
- Emilia Kania kl. II Orzełek
- Jakub Sówka kl. VIII Kiełczew
- Sławomir Dąbrowski kl. IV Kiełczew
II MIEJSCE:
- Weronika Wiechowska kl. IV Kiełczew
- Amelia i Julia Grzymała - Prostyń
III MIEJSCE:
- Zuzanna Kotowska – kl. VI Kiełczew
- Krystian Rytel- Andrianik – kl. II Prostyń

Wszystkie konkursowe palmy wzięły udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej 14 kwietnia o godz. 9.00. Nabożeństwo rozpoczęło się przy krzyżu w miejscu objawienia świętej Anny, gdzie w późniejszych latach był kościół ku czci tej świętej i cmentarz parafialny. Tu ks. kan. Ryszard Zalewski powitał zebranych parafian i dokonał poświęcenia palm wielkanocnych. Odczytana została też ewangelia i zaśpiewane pieśni pasyjne pod przewodnictwem organisty p. Artura Lanca. Następnie uformowano kolumnę marszową, której czoło stanowili ministranci z zasłoniętym krzyżem i świecami, księża, a następnie „szły” przepiękne palmy konkursowe i małe palemki niesione przez parafian. Przemarsz do bazyliki był bardzo barwny i uroczysty. Po Mszy Świętej nastąpiło oficjalne rozstrzygnięcie konkursu. Ale nie tylko. Najpierw ks. kan. Ryszard Zalewski – proboszcz parafii Prostyń, nagrodził słodkościami wszystkie małe dzieci, które przyszły na nabożeństwo z palmami, dziękując im w ten sposób za kultywowanie tradycji. Następnie zostały rozdane nagrody rzeczowe i dyplomy za konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Tu wszyscy byli wygrani. Nagrodę specjalną otrzymała również palma wykonana przez sołectwo Poniatowo, pod kierunkiem sołtys - pani Oksany Żochowskiej. Mamy nadzieję, że tym śladem pójdą w przyszłym roku także inne sołectwa parafii Prostyń.

 

FOTO

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90