Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC03494.JPG

W środę 3 kwietnia odbyła się w Prostyni Droga Krzyżowa biegnąca ulicą miejscowości. Jej początek wyznaczał pomnik poświęcony patronowi Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.

 

Tu na placu szkolnym zebrali się uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz parafianie. W obecności pocztu sztandarowego szkoły przedstawiciele poszczególnych klas zapalili znicze pod pomnikiem. Następnie proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Ryszard Zalewski powitał wszystkich zebranych i nawiązując do kolejnej rocznicy przejścia Jana Pawła II do Domu Ojca odczytał wyryty na stojącym tu głazie napis „Wy jesteście przyszłością świata, Wy jesteście nadzieją Kościoła, Wy jesteście moją nadzieją”. W tym miejscu była pierwsza stacja Drogi Krzyżowej prowadzona pod przewodnictwem księdza proboszcza. Następnie uformowała się kolumna marszowa. Jej czoło stanowił poczet sztandarowy, za nim niesiony był niewielki brzozowy krzyż, dalej szli księża: ks. kan. Ryszard Zalewski, ks. kan. Krzysztof Maksimiuk i ks. Łukasz Suszko, organista p. Artur Lanc, katechetka p. Dorota Koroś, uczniowie z wychowawcami i parafianie. Rozważania poszczególnych stacji mówiące o bezgranicznej miłości Boga do człowieka odczytywali przedstawiciele, nauczycieli, uczniów i parafian. Brzozowy krzyż nieśli uczniowie: od najstarszych do najmłodszych. Podczas przemarszu ksiądz proboszcz zwracał uwagę na ważne miejsca Prostyni: kapliczkę, gdzie stał pierwszy prostyński kościół, miejsce objawienia świętej Anny, miejsce drugiego objawienia świętej oraz na miejsce drewnianego krzyża pochodzącego z nieistniejącego cmentarza niegdyś wokół kościoła świętej Anny, który zapewne powróci tu po zakończeniu budowy parkingu. Ostatnia stacja Drogi Krzyżowej odbyła się już w bazylice, u stóp Cudownej Statuy Trójcy Przenajświętszej.
Po zakończeniu nabożeństwa odprawiona została Msza Święta.

ZDJĘCIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90