b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC03547.JPG

Patron dnia 3 kwietnia - Święty Ryszard de Wyche, biskup żył na przełomie XII i XIII wieku. Ukończył studia na Oxfordzie, a następnie wiedzę zgłębiał na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii. Jako biskup zobowiązał kapłanów, aby zawsze byli do dyspozycji swoich wiernych, ci zaś mieli obowiązek uczęszczać na Msze Święte w niedziele i święta.

Św. Ryszard umarł podczas wizytacji pasterskiej 3 kwietnia 1253 r. Został kanonizowany w 1262 roku. Ikonografia przedstawia go w stroju biskupim. Zwykle trzyma w dłoni kielich. Według starej opowieści, kiedy św. Ryszard odprawiał Mszę świętą, wypadł mu z ręki kielich, ale cudownie Krew Chrystusa nie wylała się z niego.

3 kwietnia swoje imieniny obchodzi Ksiądz Kanonik Ryszard Zalewski- Proboszcz Parafii Prostyń i Dziekan dekanatu łochowskiego. Podczas Mszy świętej o godz. 17.00 modliliśmy się o Boże błogosławieństwo dla Księdza Proboszcza. Dostojny Solenizant otrzymał wiele ciepłych życzeń od dzieci, młodzieży, grup i wspólnot parafialnych.
Pani Maria Kucharek, parafialna zelatorka Kółek Różańcowych, w swoim przemówieniu powiedziała:
„Czcigodny Księże Ryszardzie - Proboszczu naszej Parafii!
W dniu imienin pragniemy złożyć Ci życzenia płynące z głębi serca
Życzymy obfitych łask Bożych, obfitości i nadziei w Panu na długie lata życia.
Niech Duch Święty opromienia swym światłem każdy dzień Twojej kapłańskiej posługi. Życzymy Świętości, bo Świętość przynosi radość i szczęście!
Pamiętamy w modlitwie różańcowej!
Szczęść Boże!”