Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_2019_DSC02773.JPGMsza Święta o godz. 11.00 w niedzielę 24 lutego była szczególna dla parafian prostyńskich. Tego dnia przed Tron Łaski przybył niecodzienny pielgrzym – arcybiskup Andrzej Józwowicz, nuncjusz apostolski w Rwandzie.

W progach sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny zacnego gościa przywitał proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Ryszard Zalewski oraz pp. Anna i Tomasz Złotkowscy z dziećmi. Ks. arcybiskup pochodzi z Bociek w diecezji drohiczyńskiej, seminarium duchowne ukończył w Warszawie, studiował na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, pracował w służbie dyplomatycznej w Watykanie, posługiwał w nuncjaturach w Mozambiku, Tajlandii, na Węgrzech, w Syrii, Iranie i Rosji. W marcu 2017 roku papież Franciszek mianował ks. prał. Andrzeja Józwowicza  nuncjuszem apostolskim w Rwandzie podnosząc Go do godności arcybiskupa tytularnego. Dewizą ks. abp. jest: „Miłość nigdy nie ustaje”. Ks. abp przewodniczył uroczystej Mszy Świętej i wygłosił do zebranych homilię. Nawiązał w niej do  ewangelii tego dnia, w której Jezus nauczał o przykazaniu miłości nieprzyjaciół. W tym miejscu ks. arcybiskup odwołał się do swoich doświadczeń z pracy misyjnej w różnych krajach. Zwrócił uwagę, że tylko miłość ma siłę pokonywania nienawiści i zwyciężania zła dobrem, a radość dawania jest większa niż zadowolenie z brania. We Mszy Świętej uczestniczyli także ks. kan. Krzysztof Maksimiuk - senior prostyński, ks. kan. Henryk Kalinowski z parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, ks. kan. Roman Szmurło – proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie, ks. Tomasz Przewoźny – asystent diecezjalny KSM, ks. Łukasz Suszko – miejscowy wikariusz i ks. Błażej Samociuk – student muzykologii na KUL. Wyjątkowość nabożeństwa podkreślił również chór parafialny na czele z organistą p. Arturem Lancem. Po Mszy Świętej i zasłonięciu cudownej statuy, ks. abp spotkał się z dziećmi przygotowującymi się do Pierwszej Komunii Świętej oraz z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania i ich rodzicami. Odpowiadając na pytania zebranych młodych ludzi ks. abp opowiedział o drodze do kapłaństwa, pracy misyjnej i ludziach spotkanych na drogach swojego powołania. Ponownie podkreślił wagę miłości w życiu człowieka, miłości, która nigdy nie ustaje.

 

ZDJĘCIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90