Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DK_DSC08074.JPGMłodzież z parafii Prostyń swoje przygotowania do sakramentu bierzmowania rozpoczęła 14 września wyjazdem do Serpelic na Diecezjalne Spotkanie Młodzieży. Przebiegało ono pod hasłem „Wolni w Duchu Świętym”. Młodzi zawierzyli rok szkolny i katechetyczny Panu Bogu przez wstawiennictwo świętego Stanisława Kostki. Wzięli udział w koncercie religijnym i Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. biskupa Tadeusza Pikusa.


Kilka dni później, 18 września, prostyńska młodzież udała się do miejsc związanych ze świętym Stanisławem Kostką - do Przasnysza i Rostkowa. Organizatorem wyjazdu był ks. kan. Ryszard Zalewski, proboszcz parafii Prostyń, grupą młodziezy opiekowali się także :wikariusz ks. Łukasz Suszko i katechetka p. Dorota Koroś. W Przasnyszu grupa nawiedziła gotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To tu w 1550 roku ochrzczony został św. Stanisław Kostka. Tutaj również zostali pochowani jego rodzice i bracia, o czym informuje pamiątkowa tablica. Oprowadzający po farze tamtejszy proboszcz zwrócił też uwagę młodzieży na obraz przedstawiający św. Stanisława opuszczającego dom rodzinny.
Stanisław Kostka przyszedł na świat w szlacheckiej rodzinie w niedalekim Rostkowie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Zwiedzanie miejscowości grupa rozpoczęła od kościoła p.w. św. Stanisława Kostki zbudowanego pod koniec XIX wieku. Od roku 1926 znajdują się tu sprowadzone z Rzymu relikwie świętego. W tym kościele młodzież uczestniczyła we Mszy Świętej. Kazanie do zebranych skierował proboszcz z Rostkowa. Mówił o naśladowaniu świętego Stanisława, jako wzoru pobożności i ascezy. Po nabożeństwie uczniowie podeszli do starej lipy, pod którą według tradycji modlił się święty. Obejrzeli również kamień znajdujący się obok sanktuarium. Miejscowa legenda wiąże zagłębienie w kamieniu z odciskiem stopy świętego Stanisława. Do obecnych czasów zachowała się sadzawka, nad którą modlił się przyszły święty. W skupieniu przeszkadzały mu podobno rechoczące żaby, więc uciszył je gorącą modlitwę.
To był wyjazd napełniający młodych ludzi nadzieją i radością na wzór ich Patrona – Świętego Stanisława Kostki. „Kostka”, znaczy „więcej”. Niech przeżywany w tym duchu Rok Świętego Stanisława Kostki stanie się czasem, w którym będziemy wymagać od siebie „rzeczy większych” biorąc przykład ze św. Stanisława Kostki i przygotowując się do sakramentu bierzmowania.

 

FOTO

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90