b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DK_DSC07646.JPG„Plon, niesiemy plon
w gospodarza dom!
Aby dobrze plonowało,
Po sto korcy z kopy dało!
Otwieraj, panie, szeroko wrota
niesiem ci wieniec ze szczerego złota.
Zaściełaj, panie, stoły i ławy,
Idzie do ciebie gość niebywały.
Plon niesiemy plon...”

Pieśń ta i inne śpiewane były przez idących z wieńcem żniwiarzy i mówiły o ich trudzie i o plonie. Wyrażały także troskę o przyszłe urodzaje. Mówiły także o różnych miejscowych wydarzeniach, troskach i radościach. Były więc prawdziwą i zawsze aktualną kroniką wsi.
Dożynki są dla rolników największym w roku świętem będącym ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Obchodzone są po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż.
Uroczystości dożynkowe w parafii Prostyń cieszą się już kilkunastoletnią tradycją.
W tym roku uroczyste dziękczynienie za plony odbyło się w naszej Bazylice w niedzielę, 2 września b.r. podczas Mszy św. o godz. 9.00. Msza święta jest najlepszym dziękczynieniem za zbiory i owoce ziemi i pracy rąk ludzkich. W uroczystej procesji, którą prowadził Ksiądz Proboszcz Ryszard Zalewski delegacje z poszczególnych wiosek niosły piękne wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów.
Wieńce dożynkowe przygotowały wioski: Treblinka, Kiełczew, Prostyń i Poniatowo.
Na uroczystości nie mogło zabraknąć dzieci w strojach podlaskich ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie.
W procesji z darami przedstawiciele poszczególnych wiosek złożyli:
- Grądy- wędlinę, miód i grzyby,
- Kiełczew- wędlinę, winogrona,
- Treblinka-miód,
- Wólka Okrąglik- wyroby mleczarskie,
-Poniatowo-miód i przetwory warzywno- owocowe,
- Orzełek-owoce, warzywa i wino,
- Złotki- Obraz Jezusa cierniem ukoronowanego, zboże oraz grzyby.
Dożynki w naszej parafii zgromadziły dużą liczbę wiernych. Co roku są bardzo piękne. Dostarczają wiernym wielu przeżyć estetycznych i duchowych.