b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DSC07539.JPGZ dala od wiosek, w głębi sosnowego lasu, na niezbyt urodzajnej ziemi, podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli karny obóz pracy głównie dla Polaków Treblinka I i obóz zagłady dla Żydów Treblinka II. Zginęło tu wówczas około 800 tysięcy ludzi. Niewiele pozostało z tamtego czasu. Te straszne wydarzenia przede wszystkim upamiętniają kamienie. Przechowuje je także ludzka pamięć, czego wyrazem są coroczne modlitewne spotkania na terenie karnego obozu pracy. Uroczystości rozpoczynają się przy żwirowni, w miejscu niewolniczej pracy więźniów, a kończą przy Pomniku w miejscu straceń.

Na tegoroczne uroczystości 1 września przybyli: JE biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, p. Zygmunt Chłopek – były więzień karnego obozu pracy, p. Joanna Gierczyńska – przedstawicielka Muzeum Więzienia Pawiak, kombatanci z Kosowa Lackiego pod dowództwem Leonarda Domańskiego, p. Bożena Kordek – Wójt Gminy Małkinia Górna, p. Jan Słomiak – burmistrz miasta Kosów Lacki, ołnierze z jednostki wojskowej z Komorowa, pełniące wartę honorową przy Pomniku, na czele z kapralem Robertem Januszem, przedstawiciele OSP z Kosowa Lackiego z dowódcą Mariuszem Tomczukiem, policjanci z posterunku w Kosowie Lackim, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim, drużyna harcerska im. Aleksandra Kamińskiego z Kosowa Lackiego z phm. Hanną Ratyńską i phm. Małgorzatą Wojtczuk, 14 drużyna harcerska „Sokoły” z Prostyni z phm. Ewą Roguską, ks. kan. Krzysztof Maksimiuk – senior parafii Prostyń, ks. kan. Paweł Anusiewicz – proboszcz parafii w Kosowie Lackim, ks. kan. Roman Kowerdziej – proboszcz parafii w Łochowie, ks. Wojciech Ryczkowski z Ceranowa, ks. Adam Banaszek ze Starejwsi, ks. Tomasz Szmurło – sekretarz ks. biskupa, ks. Wojciech Lemański oraz poczty sztandarowe ze szkół: Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Liceum Ogólnokształcące i szkoła zawodowa im. Orła Białego w Kosowie Lackim, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z klasami gimnazjalnymi z Kosowa Lackiego, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Małkini Górnej, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Jasienicy, Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostyni, Szkoła Podstawowa im. księdza Jana Twardowskiego w Glinie.

Uroczystość rozpoczęła się przy żwirowni, tu została utworzona kolumna, na czele której harcerze nieśli drewniany krzyż, następnie podążały poczty sztandarowe, księża i przybyli na nabożeństwo mieszkańcy okolicznych parafii. Drogę Krzyżową prowadził ks. Błażej Samociuk, student KUL. Rozważania poszczególnych stacji Męki Pańskiej wiązały się z problemami współczesnych ludzi. W miejscu plenerowej Mszy Świętej zebranych powitał ks. kan. Ryszard Zalewski proboszcz parafii Prostyń oraz kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince dr Edward Kopówka. Mszę Świętą sprawował Bp Tadeusz Pikus. W kazaniu do zebranych ksiądz biskup nawiązał do ewangelii tego dnia - przypowieści o talentach. Kiedy człowiek otworzy się na Ducha Świętego, otrzyma potrzebne mu łaski i światło nadziei. Należy zatem prosić o dar czynienia dobra i pomnażać miłość do bliźnich, zamiast stać bezczynnie i cieszyć się swoim egoizmem. Biskup zwrócił także uwagę na tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się na tej ziemi ponad 70 lat temu. Były one porażką człowieka. W stulecie niepodległości należy wyrazić wdzięczność żołnierzom, dzięki którym Polska stała się niepodległym krajem, ale trzeba też pamiętać o ofiarach wojen, często bezimiennych, których winą był czas, w jakim żyli. Historia powinna być nauczycielką życia, jednak nie zawsze Polacy biorą do siebie jej lekcje. Należy dbać również o poczucie godności i honoru podczas działań wojennych i pokoju. Potrzebne jest budowanie postawy patriotycznej, która wzmocni więzi społeczne i przyczyni się do wzmożenia szacunku do Ojczyzny.

Zakończeniem uroczystości było złożenie wieńców pod Pomnikiem oraz odczytanie wzruszającego wiersza „Mała Stacja Treblinki” Władysława Szlengela.