b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DSC07139.JPGW dniach 23-26 sierpnia odbyła się autokarowa wycieczko-pielgrzymka do Białorusi. Organizatorem wyjazdu była parafia Prostyń, duchową opiekę sprawował ks. Łukasz Suszko. W ciągu czterech dni uczestnicy wyprawy zapoznali się z najciekawszymi zabytkami zachodniej Białorusi, miejscami związanymi z Polską i wielkimi Polakami.

Pierwszego dnia grupa wraz z przewodnikiem zwiedzała położone nad Niemnem Grodno: bazylikę katedralną św. Franciszka Ksawerego, w której uczestniczyła we Mszy Świętej po polsku, cerkiew świętych Borysa i Gleba, sobór Opieki Matki Bożej, Muzeum Elizy Orzeszkowej i Cmentarz Farny. Był także spacer po mieście do zamku starego i nowego, do placu, gdzie niegdyś stała ogromna fara Witoldowa z XIV wieku zburzona przez władze komunistyczne, obok Wielkiej Synagogi i symbolicznej bramy do grodzieńskiego getta. Drugi dzień wycieczki to spotkanie z Adamem Mickiewiczem w Nowogródku. Miasto szczyci się pięknym muzeum polskiego wieszcza narodowego, kościołem Dominikanów pw. św. Michała Archanioła, gdzie odbyła się Msza Święta, ruinami zamku zbudowanego przez Mendoga, a także barokową farą pw. Przemienienia Pańskiego, w której brał ślub król Władysław Jagiełło, ochrzczony był Adam Mickiewicz, tu posługiwały siostry nazaretanki, zamordowane przez hitlerowców. Tego dnia grupa zwiedzała także zamek Radziwiłłów i kościół pw. św. Mikołaja w Mirze. Kolejny dzień poświęcony był miastu Nieśwież, gdzie uczestnicy wycieczki zwiedzili dawną rezydencję Radziwiłłów, kościół pw. Bożego Ciała oraz pospacerowali po rynku obok Ratusza i hal targowych, obok Bramy Słuckiej i zabudowań dawnego klasztoru. Msza Święta tego dnia odbyła się w Łahiszynie, sanktuarium Matki Bożej Królowej Polesia. Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się nabożeństwem w bogato zdobionej katedrze Pińskiej. Tam grupa odwiedziła także grób biskupa Kazimierza Świątka w podziemiach kościoła. Pani przewodnik poprowadziła wycieczkę po mieście opowiadając o najciekawszych miejscach, takich jak: kolegium Jezuitów z nieistniejącym już kościołem, przedwojennej Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej, pałacu Butrymowiczów i Państwowym Gimnazjum. Z Pińska grupa udała się do Janowa, z którym związany jest malarz Napoleon Orda i święty Andrzej Bobola. W sanktuarium świętego Andrzeja Boboli uczestnicy modlili się za wstawiennictwem świętego oraz ucałowali jego relikwie. Udali się również do miejsca, gdzie święty został pojmany przez Kozaków. Obecnie stoją tu dwa krzyże - symbol pojednania.
Wycieczka na Białoruś była wspaniałym przeżyciem fizycznym i duchowym, to dotknięcie przeszłości, którą tworzyli nasi wielcy Polacy.

Ewa Jakubik

fot. Dorota Koroś