Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DK_DSC06267.JPGŚwięta Anna od ponad pięciuset lat czczona jest w swoim nadbużańskim sanktuarium. Matka Maryi, Babcia Jezusa wsłuchuje się w prośby przybywających tu pielgrzymów i otacza opieką wołających: „Święta Anno, uproś Wnuka, niech ma każdy czego szuka!”. Jest patronką małżeństw, rodzin i matek.


W niedzielę 29 lipca w bazylice mniejszej w Prostyni, w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny miała miejsce IX Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej. Organizatorem spotkania był Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin ks. dr Piotr Arbaszewski oraz proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Ryszard Zalewski. Na prostyńskie wzgórze przybyło wielu pielgrzymów z różnych stron diecezji drohiczyńskiej, ale także spoza jej granic. Cześć świętej Annie przyszli oddać także pielgrzymi piesi z Kosowa Lackiego i Rytel Olechnych. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.30 modlitwą różańcową o miłość i wierność małżeńską. Następnie prof. Andrzej Mazan z UKSW wygłosił konferencję zatytułowaną „Niepodległe serca małżonków podstawą wolności Ojczyzny”. O godz. 12.00 odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem J.E. Biskupa Tadeusza Pikusa, Ordynariusza Drohiczyńskiego. On też wygłosił do zebranych kazanie na temat roli rodziny w życiu człowieka, a także podkreślał znaczenie modlitwy, zaufania małżonków do siebie nawzajem oraz o miłości w podeszłym wieku. Po Mszy pielgrzymi udali się na plac przy plebanii, gdzie miała miejsce Agapa przygotowana przez parafian prostyńskich. Zakończeniem Pielgrzymki była Droga Krzyżowa wokół bazyliki z prośbą o dar potomstwa. Tym modlitwom przewodniczył ks. dr Piotr Arbaszewski. Podczas uroczystości wiele osób skorzystało z sakramentu pokuty. Po każdej Mszy Świętej odpustowej była możliwość przystąpienia do tradycyjnej koronacji koroną świętej Anny, w której zawarte są wianki pozostawione Małgorzacie Błażkowej przez świętą w 1510 roku.
Na odpusty w Prostyni od wieków przybywają wierni z różnych stron Polski. Wielu starszych pielgrzymów opowiada, że będąc dziećmi przybywali tu z rodzicami i dziadkami, a oni wcześniej ze swoimi przodkami. Święta Anna łączy więc całe pokolenia, które z ufnością zanoszą tu modlitwy:


„Tyś Patronka nasza droga,
uczysz słuchać słowa Boga.
Niech Twój Wnuk i Córka Święta,
strzegą wiary w serc zamętach”


Ewa Jakubik

 

GALERIA ZDJĘC

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90