Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DK_DSC06250.JPGW środę, 25 lipca swoje imieniny obchodził Ksiądz Kanonik Krzysztof Maksimiuk. Tegoż dnia o godz.17.00 Ksiądz Proboszcz Ryszard Zalewski odprawił Mszę świętą w intencji Solenizanta, na którą przybyli parafianie i goście.

Na zakończenie Mszy św. ks. Proboszcz podziękował ks. Krzysztofowi za Jego zaangażowanie w życie parafii poprzez posługę w konfesjonale oraz przy ołtarzu. Swoją wdzięczność okazali także parafianie poprzez modlitwę i życzenia.

 

Życie św. Krzysztofa nie jest dobrze udokumentowane. Ze źródeł pisanych wiadomo, że pochodził z Azji Mniejszej i że umarł śmiercią męczeńską około 250 roku podczas prześladowań w czasach cesarza Decjusza. Kult tego świętego znany jest już od V wieku. Według podań ludowych a także według Złotej Legendy Jakuba de Voragine Krzysztof był olbrzymem, zaczął przenosić na swoich ramionach ludzi przez rzekę Jordan. Pewnego dnia w nocy usłyszał głos dziecka proszący o przeniesienie na drugą stronę. Kiedy wziął dziecko na ręce poczuł ogromny ciężar, którego nie mógł radzić. Nie mogąc zrobić kroku Krzysztof zapytał się, kim jest dziecko, dziecko odpowiedziało, że jest Chrystusem, całym światem, który właśnie dźwiga. Podczas przenoszenia Chrystus wyjawił Krzysztofowi jego przyszłe losy i rychłą śmierć męczeńską. Krzysztof jest jednym z 14 wspomożycieli, patronuje pielgrzymom, flisakom, żeglarzom, kierowcom oraz jest patronem lekkiej śmierci. Spojrzenie na św. Krzysztofa z rana przynosi ochronę przed złymi wydarzeniami na cały dzień. Święto św. Krzysztofa obchodzone jest 25 lipca. Podczas uroczystości święcone są pojazdy.

 

Galeria zdjęć

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90