Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_101_16777215_00_images_stories_2018_IMG_4458.JPGTradycyjny odpust ku czci Trójcy Przenajświętszej w prostyńskim sanktuarium to trzydniowe modlitwy przed Tronem Łaski. 40-godzinne nabożeństwo rozpoczęło się w piątek Mszą Świętą o godz. 18.00. Przewodniczył jej proboszcz parafii Prostyń, dziekan łochowski ks. kan. Ryszard Zalewski, współcelebransami byli ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, ks. Błażej Samociuk i ks. Wojciech Łuszczyński.

Jedną z intencji mszalnych było dziękczynienie w 38 r. święceń kapłańskich Ks. Proboszcza. Kazanie wygłosił ks. Wojciech Łuszczyński. Mówił o biblijnej symbolice liczby 40. Wyjaśnił pochodzenie i znaczenie 40-godzinnego nabożeństwa, które zostało ustanowiona przez papieża Pawła III w 1539 roku. Ma ono przepraszać Boga za grzechy współbraci. Bóg znajdujący się w kawałku chleba, daje czas na modlitwę, a człowiek powinien go dobrze wykorzystać. Ksiądz Wojciech zwrócił także uwagę na stulecie niepodległości Polski, jednak prawdziwa Ojczyzna jest w niebie. Po Mszy odbyła się procesja na cmentarz, gdzie odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji zmarłych duszpasterzy: ks. Józefa Rucińskiego, ks. Romualda Michalczyka, ks. Mariana Gorgola, ks. Jerzego Zychorę - posługujących niegdyś w tejże parafii oraz w intencji zmarłych parafian, którzy przez stulecia czcili prostyńską Trójcę Przenajświętszą.
Sobota odpustowa to czas pielgrzymek do sanktuarium. Przed południem przed Tron Łaski przybyła autokarowa pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych z Sokołowa Podlaskiego. Wieczorem na wzgórze prostyńskie przyszła 150-osobowa piesza pielgrzymka z parafii: Kamionna, Sadowne i Stoczek. W progach świątyni powitał ich ks. Błażej Samociuk. Wchodząc do środka, wszyscy pielgrzymi dostąpili koronacji Koroną Świętej Anny. Następnie czcili Trójcę Świętą przechodząc na kolanach wokół głównego ołtarza. Przed cudowną Statuą zebranych powitał także ks. proboszcz i poprowadził koronkę do Trójcy Przenajświętszej. Wieczorną Mszę Świętą koncelebrowaną odprawili księża: ks. kan. Ryszard Zalewski, ks. Michał Marczak z Sadownego oraz głoszący nauki odpustowe ks. Wojciech Łuszczyński. Tego dnia rozważane były słowa Hymnu św. Tomasza z Akwinu „Zbliżam się w pokorze i niskości swej”. Bóg jest ukryty i aby Go zobaczyć, trzeba mieć czyste serce. Wiele osób przypomina sobie o Nim w trwodze. Pokarm Matki-Kościoła to Komunia Św. Dająca życie. Wielki Bóg staje się wtedy na tyle mały, że mieści się w czystym sercu człowieka. Największy cud świata to biały opłatek i wino, które zamieniają się w Ciało i Krew Jezusa. Dlatego nie wolno odwracać twarzy od księży niosących Komunię Św. I zawsze przyklękać przed Najświętszym Sakramentem. Komunię przyjmujemy, aby przynosiła owoc. Im więcej napełnimy nią naszą stągiew, tym więcej spłynie łask na człowieka.
O godz. 22.00 odbyła się także Droga Krzyżowa wokół bazyliki, której przewodniczył ks. Wojciech Łuszczyński. Podczas kolejnych stacji rozważana była Męka Jezusa w nawiązaniu do Trójcy Świętej. O północy miała miejsce Pasterka ku czci Trójcy Świętej. To nocne nabożeństwo swoją obecnością uświetnili ułani z Zarąb Kościelnych co roku przybywający do sanktuarium pod wodzą ks. Andrzeja Dmochowskiego. W kazaniu ks. Wojciech mówił o Bogu w trzech Osobach. Nabożeństwo zakończyło się również koronacją Koroną świętej Anny.
Główne uroczystości odpustowe odbyły się w niedzielę 27 maja. Miały one charakter diecezjany. Główne uroczystości odbywały się na placu obok bazyliki. Najpierw głos zabrał ks. kan. Paweł Rytel – Andrianik, który przybliżył zebranym historię prostyńskiego sanktuarium, objawienia św. Anny, pochodzenie Cudownej Statui oraz opowiedział o ważnych postaciach związanych z Prostynią. Z okazji uroczystości w Prostyni specjalne pozdrowienia z błogosławieństwem apostolskim papieża Franciszka przysłał kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej: „Papież Franciszek chętnie włącza się w nurt modlitw, jakie od pięciuset lat wznoszą się w tym miejscu na chwałę Trójjedynego Boga, wypraszając obfitość łask dla Waszej Diecezji i całej Polski”. Na miejsce celebry Statua Trójcy Przenajświętszej została przeniesiona przez małżeństwa z parafii Prostyń, przy dźwiękach orkiestry dętej z Tłuszcza. Mszą Święta pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka – Prymasa Polski, rozpoczęła się pieśnią „Boże wybrałeś to miejsce na ziemi”. Najważniejszym punktem uroczystości było nałożenie odnowionych i pobłogosławionych koron i nimbu na Cudowną Statuę. Koronę na figurę Boga Ojca włożył ks. abp Wojciech Polak – Prymasa Polski, koronę na figurę Jezusa nałożył ks. abp Tadeusz Wojda - Metropolita Białostocki, a nimb nad figurą Ducha Świętego umieścił ks. bp Tadeusz Pikus – ordynariusz drohiczyński. W tym miejscu odczytany został Akt Uwielbienia Boga. Homilię do zebranych skierował ks. biskup Antoni Pacyfik Dydycz. Była ona przede wszystkim poświęcona Trójcy Przenajświętszej obecnej wśród ludzi podczas wojen i w czasach pokoju, podczas klęsk żywiołowych, zamieszek i podczas dni pomyślnych. Mszę Świętą sprawowano używając kielicha podarowanego przez papieża Jana Pawła II, który otrzymał go z okazji 50-lecia święceń kapłańskich. W ten sposób Sanktuarium w Prostyni związane jest z trzema papieżami: św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI, który w 2012 roku podniósł Sanktuarium do rangi Bazyliki Mniejszej, i papieżem Franciszkiem, który pobłogosławił ozdoby na Cudowną Statuę Trójcy Przenajświętszej w 2016 roku na Jasnej Górze.
W uroczystym nabożeństwie uczestniczyli: abp Wojciech Polak, Prymas Polski, abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, abp senior białostocki Edward Ozorowski, bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, bp Piotr Sawczuk z Siedlec, bp Tadeusz Pikus, ordynariusz drohiczyński oraz bp senior Antoni Dydycz. Mszę św. koncelebrowali ks. infułaci – ks. Kazimierz Korszniewicz z diecezji siedleckiej oraz ks. Jan Sobechowicz z Sokołowa Podlaskiego. W uroczystości wzięli również udział licznie zgromadzeni księża oraz siostry zakonne. Swoją obecnością zaszczycili także przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Ciechanowca w oryginalnych strojach oraz dzieci w strojach regionalnych z Kiełczewa. Na uroczystości przybyli także : p. Maria Koc – Wicemarszałek senatu RP, p. Marek Renik – kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, p. Bożena Kordek – Wójt Gminy Małkinia Górna oraz p. Andrzej Anusiewicz – Wójt Gminy Rudka.
Na zakończenie uroczystości ks. kan. Ryszard Zalewski, proboszcz parafii Prostyń i kustosz sanktuarium, podziękował licznie przybyłym pielgrzymom oraz parafianom za zaangażowanie w organizację tego święta. Ks. bp Tadeusz Pikus nawiązując do słów pieśni „Boże wybrałeś to miejsce na ziemi”, zachęcał do odwiedzania prostyńskiego sanktuarium, a także do skorzystania z wolnego miejsca w towarzystwie Trójcy Świętej na uczcie niebieskiej. Także Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak skierował kilka słów do zebranych. Podziękował za zaproszenie przed Tron Łaski do Prostyni, by wielbić Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Zwrócił też uwagę na liczne łaski, jakich dostępują tu pielgrzymi.
Po odśpiewaniu uroczystego „Te Deum”, błogosławieństwie i odegranej przez orkiestrę dętą pieśni „Boże coś Polskę”, Statua Trójcy Przenajświętszej wróciła na miejsce w ołtarzu głównym prostyńskiej bazyliki. Pielgrzymi mogli tu w ciszy adorować oraz przystąpić do tradycyjnej koronacji koroną świętej Anny, w której zawarte są wianki pozostawione przez świętą Małgorzacie Błażejowej w 1510 roku.

 

Galeria 1 (sobota)

 

Galeria 2 (niedziela)

 

Zobacz również:

http://episkopat.pl/prostyn-prymas-polski-nalozyl-korone-i-nimb-na-statue-trojcy-przenajswietszej/

https://www.flickr.com/photos/episkopatnews/sets/72157667415489547

http://episkopat.pl/prostyn-jedyne-w-polsce-sanktuarium-trojcy-przenajswietszej/

http://drohiczynska.pl/aktualnosci/napelnieni-duchem-swietym-uwielbiamy-trojce-przenajswietsza/

http://www.radiomaryja.pl/kosciol/prostyn-jedyne-w-polsce-sanktuarium-trojcy-przenajswietszej/

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2148107328746128&set=pcb.2148109585412569&type=3&theater

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2148114552078739&set=pcb.2148117702078424&type=3&theater

https://bialystok.tvp.pl/37391287/prymas-nalozyl-korony-na-statue-trojcy-przenajswietszej-w-prostyni    (film)

http://misyjne.pl/prymas-nalozyl-korony-na-statue-trojcy-przenajswietszej-w-prostyni/

https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,34423,prymas-nalozyl-korony-na-statue-trojcy-swietej-w-wyjatkowym-sanktuarium.html

http://prymaspolski.pl/uwielbiajmy-boga-w-trojcy-jedynego/

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90