Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DSC02130.JPGW dniach 13-20 maja w parafii Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni odbyły się Misje Święte przygotowujące wiernych do uroczystości koronacji Cudownej Statuy. Te szczególne rekolekcje prowadzili ojcowie redemptoryści z Braniewa: o. Grzegorz Lachowicz i o. Andrzej Mikuć. Każdy dzień Misji przebiegał pod innym hasłem.

W niedzielę rozważana była Miłość Boga i Jego Miłosierdzie. W poniedziałek ojcowie mówili o grzechu i nawróceniu. W południe odbyła się Msza Św. z nauką dla dzieci szkolnych. Kolejny dzień poświęcony był pojednaniu z Bogiem i ludźmi. Ponownie o godz. 12.00 odprawiona została Msza Św. skierowana dla uczniów. Mieli oni także możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty. Po wieczornej Mszy była nauka dla małżonków. W środę omawiane były prawdy ostateczne, a tuż przed zmrokiem odbyła się Droga Krzyżowa, podczas której przedstawiciele poszczególnych grup modlitewnych, stanów i wsi nieśli brzozowy krzyż. Procesja wyruszyła z kościoła, przeszła główną bramą, następnie niewielkim odcinkiem drogi w kierunku Złotek, potem przeszła na cmentarz i wokół kościoła. Nabożeństwo zakończyło się przed wejściem do bazyliki wspólnym śpiewem Apelu Jasnogórskiego. Ks. kan. Ryszard Zalewski podziękował parafianom z Kiełczewa za wykonanie krzyża. Czwartkowe nauki przebiegały pod hasłem „Chrystus moim Panem i Zbawicielem”. Podczas nabożeństw wszyscy obecni w kościele odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Był to bardzo wzruszający obrzęd, podczas którego wszyscy procesyjnie podchodzili do stolika ze święconą wodą, krzyżem i Pismem Św. Piątek misyjny był Dniem Rodziny. Poranna Msza zgromadziła ludzi starszych i chorych, którzy dostąpili wówczas obrzędu namaszczenia chorych. Na wieczorną Mszę przybyli małżonkowie, aby uroczyście odnowić śluby małżeńskie. Najpierw ustawili się na środku kościoła, a następnie zwróceni do siebie powtarzali słowa przysięgi. Później wszystkie pary podchodziły do księży (tak jak to było podczas ślubu) którzy przewiązywali stułą ich złączone ręce. Na pamiątkę tego wydarzenia małżonkowie otrzymali małe obrazki. W sobotę ojcowie redemptoryści realizowali hasło „Maryja Matka Nasza”. Na przedpołudniową Mszę przyszli rodzice z małymi dziećmi. Po Mszy odbyło się nabożeństwo i błogosławieństwo indywidualne dla najmłodszych parafian. Było też śpiewanie piosenki „Gdy Pan Jezus był malutki” i wesołe rozmowy. Wieczorna nauka podczas Mszy skierowana była przede wszystkim do młodzieży.
Każdy dzień misyjny kończył się Apelem Maryjnym przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. Wyjątkowego nastroju dodawały przyniesione przez parafian świece zapalane od paschału. Podczas apelu ojcowie prowadzili rozważania, śpiewali pieśni maryjne, przewodniczyli modlitwom, a na zakończenie wszyscy odśpiewywali Apel Jasnogórski. W środę i czwartek był też czas spowiedzi świętej.
Zakończeniem Misji w parafii była uroczystość w niedzielę o godz. 15. Rozpoczęła się na zewnątrz kościoła. Wszyscy zgromadzili się obok masywnego krzyża. Został on podniesiony przez obecnych na uroczystości Ojców Rodzin, a następnie procesyjnie przeniesiony wokół kościoła. Na stałe miejsce, na specjalnym cokole wykonanym przez p. Józefa Dłuskiego, krzyż ustawił dźwigiem p. Piotr Paweł Dębowiak. Przy pracach organizacyjnych brali udział także strażacy. Poświęcenia krzyża dokonał o. Andrzej Mikuć. Następnie obecni księża i służba liturgiczna ucałowała krzyż. Dalsze uroczystości odbywały się w bazylice. Mszy Świętej przewodniczył ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski, wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej, kanclerz Kurii Diecezjalnej. Ostatnie kazanie misyjne wygłosił ojciec misjonarz.
Na zakończenie proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Ryszard Zalewski podziękował ojcom redemptorystom za przeprowadzenie Misji. W imieniu parafii kwiaty przekazali członkowie Akcji Katolickiej. Także misjonarze przekazali podziękowania księżom posługującym w parafii i wiernym licznie przybywającym na nabożeństwa.
Czas Misji w parafii się skończył. Teraz przed każdym jest misja, aby dobrze wykorzystać te dary, które otrzymał w czasie tych wyjątkowych rekolekcji.

 

GALERIA

Niedziela -13 maja 2018.  „Bóg jest Miłością i okazuje nam Miłosierdzie”

 

Poniedziałek -14 maja 2018„Grzech człowieka i nawrócenie”

 

Wtorek -15 maja 2018 „Pojednanie z Bogiem i ludźmi”

 

Środa - 16 maja 2018. „Prawdy Ostateczne”

 

Czwartek - 17 maja 2018 „Chrystus moim Panem i Zbawicielem”

 

Piątek - 18 maja 2018. „Dzień Rodziny”

 

Sobota - 19 maja 2018. „Maryja Matka Nasza”

 

Niedziela - 20 maja 2018. Uroczystość Zakończenia Misji Św. i Postawienie Krzyża Misyjnego

 

 

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90