b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DSC01061.JPGPoniedziałek 9 kwietnia był dla parafii prostyńskiej wyjątkowym dniem. Na wzgórze umiłowane przez Trójcę Przenajświętszą, wskazane pięćset lat temu przez świętą Annę przybyli pielgrzymi z Rodziny Radia Maryja.

Najpierw odbyło się spotkanie biur, kół i sympatyków Radia Maryja z ojcem redemptorystą. Dalsza część uroczystości była transmitowana przez Telewizję Trwam i Radio Maryja. Komentarz czytał ks. Łukasz Suszko, wikariusz prostyński. O godzinie 17.30 miał miejsce spektakl w wykonaniu młodzieży pod tytułem „Objawienia w Prostyni”. Następnie ks. kan. Ryszard Zalewski, proboszcz parafii Prostyń, powitał zebranych oraz przedstawił historię sanktuarium. Po odśpiewaniu pieśni „Wesel się Królowo miła” głos zabrał ojciec Benedykt, który podziękował za przybycie do Prostyni przedstawicielom Rodziny Radia Maryja z różnych okolicznych parafii. Tu nastąpiło połączenie telefoniczne z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. W czasie tych kilkunastu minut założyciel i dyrektor Radia Maryja wspominał swoją obecność w prostyńskim sanktuarium sprzed kilku lat, opowiadał również o posłudze ojców redemptorystów. Główną częścią modlitewnego spotkania była Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. biskupa Tadeusza Pikusa, ordynariusza drohiczyńskiego. Na uroczystości przybyli także: wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prał Tadeusz Syczewski oraz ks. kan. Paweł Rytel – Andrianik rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Jan Mucha z Kielc oraz liczni kapłani i siostry zakonne. Ks. biskup Tadeusz Pikus wyraził radość, że w prostyńskim sanktuarium gości Radio Maryja i Telewizja Trwam. Zwrócił także uwagę na obchodzone tego dnia święto Zwiastowania Pańskiego. Kazanie do zebranych wygłosił ks. kan. Paweł Rytel -Andrianik pochodzący z tutejszej parafii. Rozpoczął od słów wypowiadanych przez wiernych pielgrzymujących do Prostyni: „Święta Anno, uproś Wnuka, niech ma każdy, czego szuka”. Nawiązując do bieżącego święta ks. Paweł wspomniał o ogłoszonej w tym dniu adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Gaudete et exultate” (Cieszcie się i radujcie) mówiącej o radości w dążeniu do bycia świętym. Opowiedział także o objawieniach świętej Anny, historii Cudownej Statuy Trójcy Przenajświętszej z głównego ołtarza bazyliki i Księdze Cudów, w której opisane są liczne uzdrowienia dokonane w Prostyni. Wciąż przybywają tu pielgrzymi, dotykają wianków zostawionych przez świętą Annę, zamkniętych w srebrnej koronie, i otrzymują łaski. Ks. Paweł wspomniał także o unitach, którzy przybywali w to miejsce podczas prześladowań. Mówił także o prymasie Tysiąclecia, kardynale Stefanie Wyszyńskim, wielokrotnie tu pielgrzymującym, gdzie jego rodzice wzięli ślub, a ojciec był organistą. Zwrócił także uwagę, że jest to sanktuarium każdej Babci, każdego Dziadka, każdej Rodziny. Przybywają tu małżeństwa proszące o dar potomstwa. Na wzgórzu prostyńskim wciąż dzieją się cuda, bo „Bóg jest wciąż taki sam, jeśli wczoraj miał moc, to i dzisiaj ją ma”.
Na zakończenie Mszy Świętej ks. bp. Tadeusz Pikus przytoczył kilka zabawnych wypowiedzi dzieci na temat miłości swoich Dziadków. Zaprosił także do prostyńskiego sanktuarium na uroczystości związane z zakończeniem Nowenny 500-lecia objawień świętej Anny w Prostyni, które odbędą się 27 maja tego roku. Potem ojciec Benedykt poprowadził modlitwę: Akt Zawierzenia Matce Najświętszej. Następnie proboszcz i kustosz sanktuarium podziękował wszystkim za przybycie, wspólną modlitwę przed Tronem Łaski oraz zachęcił do wzięcia udziału w majowych uroczystościach odpustowych. Zakończeniem było zasłonięcie Cudownej Statui.
Uroczystości uświetnił występ Gminnego Chóru Dziecięcego Gminy Małkinia Górna, a także młodzież czytająca lekcje, śpiewająca psalm, chór parafialny, który prowadził śpiewy mszalne oraz obecność pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie. Czynny udział brali także przedstawiciele parafialnego Domowego Kościoła i Akcji Katolickiej.
Wieczorem odbyły się w Radiu Maryja „Rozmowy niedokończone” poświęcone prostyńskiemu sanktuarium pod tytułem „Historia i teraźniejszość”. Wzięli w nich udział: ks. kan. Ryszard Zalewski – proboszcz parafii Prostyń, ks. kan. Paweł Rytel – Andrianik – rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, autor książki o sanktuarium prostyńskim, p. Dorota Koroś – katechetka oraz p. Ewa Jakubik – korespondentka Niedzieli Podlaskiej. Audycje prowadził o. Benedykt Cisoń.
Ewa Jakubik]

TRANSMISJA TV