Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DSC00930.JPGPatron dnia 3 kwietnia - Święty Ryszard de Wyche, biskup żył na przełomie XII i XIII wieku. Ukończył studia na Oxfordzie, a następnie wiedzę zgłębiał na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii. Jako biskup zobowiązał kapłanów, aby zawsze byli do dyspozycji swoich wiernych, ci zaś mieli obowiązek uczęszczać na Msze Święte w niedziele i święta.


Św. Ryszard umarł podczas wizytacji pasterskiej 3 kwietnia 1253 r. Został kanonizowany w 1262 roku. Ikonografia przedstawia go w stroju biskupim. Zwykle trzyma w dłoni kielich. Według starej opowieści, kiedy św. Ryszard odprawiał Mszę świętą, wypadł mu z ręki kielich, ale cudownie Krew Chrystusa nie wylała się z niego.
Tego właśnie dnia ks. kan. Ryszard Zalewski, proboszcz prostyński , a jednocześnie dziekan łochowski obchodził swoje imieniny. Na uroczystej Mszy Świętej odprawionej w Jego intencji zgromadzili się licznie Parafianie i Goście. Mszę świętą odprawił ks. Łukasz Suszko, który jako pierwszy złożył w imieniu własnym i całego zespołu duszpasterskiego Księdzu Proboszczowi najserdeczniejsze życzenia obfitości łask Bożych, błogosławieństwa Bożego, dużo sił i zdrowia oraz potrzebnych darów Ducha Świętego podczas realizacji wielu parafialnych dzieł.
Przedstawicielka parafii p. Anna Grzymała powiedziała:
Czcigodny Księże Proboszczu.
Dzień Księdza Imienin, to dla nas radosna okazja, aby podziękować Bogu Ojcuza dar Twojego życia i dar duszpasterskiego posługiwania.
Rozbudziłeś w nas pragnienie miłowania Jezusa ponad wszystko,dzielenia się z braćmi i siostrami doświadczeniem spotkania z Nim iprzyjęcie Go za swego Pana i Zbawiciela.
Życzymy drogi Księże Proboszczu, abyś doświadczał szczególnej troski Bożej Opatrzności, jaśniał świętością, czerpał radość z podejmowania trudnych wyzwań, nie zniechęcał się przeciwnościami i był otoczony serdecznymi przyjaciółmi, którzy nigdy nie zawiodą i zawsze będą wspierać modlitwą.
Niech Bóg Ojciec darzy Księdza szczególnymi łaskami, Jezus Chrystus będzie wzorem i przewodnikiem na wszystkich drogach, Duch Święty opromienia swoim światłem i wyposaża w nadzwyczajne charyzmaty, a w sercu Matki Najświętszej niech Ksiądz zawsze znajduje ukojeniejako Jej syn umiłowany.
Dzień Imienin, to jedna z niewielu okazji, by wyrazić Księdzu wdzięczność za trud posługi kapłańskiej w naszej wspólnocie.
Zapewniając Księdza o tej wdzięczności, pragniemy w imieniu: Akcji Katolickiej, Domowego Kościoła, Róż Różańcowych, Chóru parafialnego złożyć życzenia prawdziwej, apostolskiej odwagi, pokornej zgody na Boże plany. Niech Pan serc ludzkich Jezus Chrystus - będzie źródłem siły i radości z wykonywanej przez Księdza służby w Winnicy Pańskiej.
Szczęść Boże

Życzenia od dzieci i młodzieży:

Czcigodny Księże Proboszczu!

Przyjmij, Te słowa ciepłe i szczere,
w dniu Twych imienin
Niech Bóg da Ci łask wiele.

Niech wzmacnia powołanie,
osłania, kiedy trzeba
i prostą, pewną drogą
prowadzi Cię do Nieba.

Śpiewaj sercem kapłańskim
radosne dziękczynienie:
za służbę Chrystusowi,
za wielkie wyróżnienie.

A my się dziś do Ciebie
serdecznie uśmiechamy
i wszystkie swe życzenia
w modlitwę przemieniamy.

Szczęść Boże


Solenizant otrzymał moc najserdeczniejszych życzeń i bukiety kwiatów od swoich parafian, w zamian obdarował obecnych na Mszy św. słodyczami dziękując jednocześnie za przybycie, życzenia oraz modlitwę.

FOTO

.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90