Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Wielka Niedziela to dzień kończący Triduum Paschalne. Jest dniem, który według tradycji chrześcijańskiej stanowi pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. 

Niedziela wielkanocna rozpoczyna się od uroczystej Mszy rezurekcyjnej, którą w intencji Parafian i Gości odprawił Ksiądz Proboszcz Ryszard Zalewski. Pierwotnie celebrowana była o północy w Wielką Sobotę, a od XX wieku odprawiana jest w niedzielę o świcie. Niegdyś zmartwychwstanie Chrystusa oznajmiał huk wybuchów i wystrzałów . Dziś zwyczaj ten został zastąpiony przez dzwony bijące w kościele.

Niedziela wielkanocna rozpoczyna się od tzw. święconego, czyli uroczystego śniadania, które składa się z potraw poświęconych w Wielką Sobotę. Przed śniadaniem wielkanocnym bliscy dzielą się poświęconym jajkiem oraz składają sobie życzenia.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego to święta: Wiary, Nadziei i Miłości.

Wielki Czwartek to święto wiary. Wiary w powierzenie kapłanom ich wielkiej misji. Wiary w to, iż Chrystus rzeczywiście przeistacza się w Chleb i Wino. Jak ciężko nam czasem uwierzyć w prawdziwą, nie tylko symboliczną obecność Zbawiciela w małej Hostii i winie.

Wielki Piątek - dzień męki, to także dzień nadziei. Nadziei, jaką daje nam krzyż w naszych doświadczeniach i cierpieniach. Z jaką nadzieją zawsze patrzymy w krzyż, gdy w modlitwie do niego zanoszonej mamy Nadzieję na wysłuchanie naszych próśb. 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to Dzień Miłości. Odkrywamy na nowo fakt, że to Miłość nas zbawiła.

Głośmy zatem Chrystusa Zmartwychwstałego!

GALERIA ZDJĘĆ

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90