Wielkosobotnia liturgia składa się z czterech części: liturgii światła, podczas której święci się ogień i uroczyście wnosi się do kościoła zapalony paschał, liturgii słowa, na którą składają się czytania Pisma Świętego, liturgii wody i chrztu oraz liturgii eucharystycznej. Odnawiane są przyrzeczenia chrzcielne.
Wielka Sobota to także dzień święcenia pokarmów. W Polsce wierni przynoszą w pięknie przystrojonych koszykach, chleb, wędlinę, masło, chrzan, sól i jajka. W koszyczku muszą znaleźć się jaja, które symbolizują nowe życie. Nie powinno w nim zabraknąć baranka, który symbolizuje Chrystusa. Poświęcone jajka, symbolizują nowe życie Zmartwychwstałego Pana. Przez święcenie pokarmów, Kościół błogosławi byt doczesny; podkreśla dostojność ciała, które w tym dniu osiągnęło nieśmiertelność. Chrystus po zmartwychwstaniu jadł chleb i rybę, by przekonać uczniów, że jest naprawdę żywym człowiekiem.