Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Wielkosobotnia liturgia składa się z czterech części: liturgii światła, podczas której święci się ogień i uroczyście wnosi się do kościoła zapalony paschał, liturgii słowa, na którą składają się czytania Pisma Świętego, liturgii wody i chrztu oraz liturgii eucharystycznej. Odnawiane są przyrzeczenia chrzcielne.
Wielka Sobota to także dzień święcenia pokarmów. W Polsce wierni przynoszą w pięknie przystrojonych koszykach, chleb, wędlinę, masło, chrzan, sól i jajka. W koszyczku muszą znaleźć się jaja, które symbolizują nowe życie. Nie powinno w nim zabraknąć baranka, który symbolizuje Chrystusa. Poświęcone jajka, symbolizują nowe życie Zmartwychwstałego Pana. Przez święcenie pokarmów, Kościół błogosławi byt doczesny; podkreśla dostojność ciała, które w tym dniu osiągnęło nieśmiertelność. Chrystus po zmartwychwstaniu jadł chleb i rybę, by przekonać uczniów, że jest naprawdę żywym człowiekiem.

GALERIA ZDJĘĆ

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90