Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

Wielki Czwartek rozpoczyna obchody największych chrześcijańskich świąt. Tego dnia wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, która upamiętnia wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy. Tamtego pamiętnego wieczoru Jezus, podczas spożywania posiłku, wziął chleb, zaczął łamać i mówił: "to jest Ciało moje". Po wieczerzy wziął kielich z winem i powiedział: "pijcie z niego wszyscy, to jest moja Krew, która za was będzie wylana. To czyńcie na moją pamiątkę". Tym, samym Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa.
Na początku Mszy Świętej przedstawiciele grup parafialnych złożyli naszym Księżom życzenia:


„Kapłanów Swoich dał nam Bóg, by nas bronili z mocy zła,
Aby z ciernistych wiedli dróg, zbłąkane owce wprost do Niego.
Najświętsze Serce ustrzeż ich, we wszystkich życia chwilach złych.
Niech czystym sercem służą Ci, przez życia swego wszystkie dni”...
„Kapłan to człowiek żyjący samotnie po to, aby inni nie byli samotni.”(Ojciec Św. Jan Paweł II)
Czcigodni Kapłani!
Bóg obdarzył nas wielką łaską stawiając Was na naszej drodze.
Dziękujemy, że jesteście z nami i dla nas.
Życzymy Wam wielu łask Bożych, wytrwania na drodze,
którą wybraliście, entuzjazmu i siły potrzebnej do głoszenia Radosnej Nowiny.
A szczególnie opieki Matki Bożej.
Szczęść Boże!"

 

Zgodnie z tradycją Najświętszy Sakrament, czyli Ciało Pana Jezusa, został przeniesiony do kaplicy adoracji zwanej "ciemnicą" na pamiątkę modlitwy Jesusa w ogrodzie oliwnym oraz nocy spędzonej w ciemnej celi. Tam adorujemy Chrystusa, dziękując za Jego obecność wśród nas. Na zakończenie liturgii nastąpiło obnażenie ołtarza przez zdjęcie obrusa. Obnażony ołtarz jest symbolem Chrystusa, który został odarty z szat i opuszczony nawet przez najbliższych. Jest także znakiem tego, że w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę, nie będzie na nim celebrowana Najświętsza Eucharystia.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90