b_180_101_16777215_00_images_stories_2018_DSC00093.JPGProstyń leżącą niegdyś nad samym Bugiem odwiedziła w 1510 roku święta Anna i wskazując na wzgórze za wsią, poleciła wybudować tam kościół ku czci Trójcy Przenajświętszej. W drugim objawieniu święta podkreśliła wagę tego miejsca mówiąc, że „My od dawna tam przebywamy”.

Ówczesny bogobojny lud wybudował dwa kościoły w Prostyni: na wzgórzu ku czci Trójcy Przenajświętszej i w miejscu objawienia – kościół świętej Anny. Współistniały one przez ponad 300 lat. Od końca XIX wieku kościół św. Anny nie istnieje, a miejsce objawienia wyznacza niewielki placyk z drewnianym krzyżem. W tym właśnie punkcie, gdzie przed pięciuset laty święta Anna rozmawiała z Małgorzatą, rozpoczęła się uroczystość Niedzieli Palmowej. O godzinie 8.30 proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Ryszard Zalewski poprowadził modlitwę Koronki do Trójcy Przenajświętszej oraz poświęcił przyniesione przez parafian palmy. Odczytany został także fragment Ewangelii. Następnie utworzono kolumnę i wszyscy udali się do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się Msza Święta.
Wielką ozdobą Niedzieli Palmowej w Prostyni już od wielu lat są pokaźnych rozmiarów palmy. Przygotowywane są one na parafialny konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Organizatorem Konkursu jest parafia Prostyń oraz Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie. Koordynatorem Konkursu jest katechetka p. Dorota Koroś. Cele przyświecające organizatorom to: kultywowanie tradycji związanych ze zwyczajami wielkanocnymi, kształtowanie lokalnego patriotyzmu i więzi emocjonalnej ze środowiskiem parafialnym, integrowanie grup szkolnych do osiągnięcia wspólnego celu oraz pomysłowość i oryginalność ich twórców. W tym roku do konkursu zgłoszono 26 palm. Komisja w składzie: p. Danuta Osiadacz, p. Hanna Tarnowska, p. Joanna Sokołowska, p. Paweł Tarnowski i dk Bartosz Margański oceniała przede wszystkim: wielkość palmy, wykorzystanie elementów dekoracyjnych wykonanych własnoręcznie, estetykę i pracochłonność wykonania. Jurorzy mieli, oczywiście, bardzo trudne zadanie, bo wszystkie palmy były oryginalne i śliczne. Prezentowały się znakomicie podczas procesji dodając niepowtarzalności parafialnym uroczystościom. Komisja doceniła każdą palmę i każdego wykonawcę. Nagrody rzeczowe ufundował ks. kan. Ryszard Zalewski. Uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu: rozdanie dyplomów i nagród miało miejsce w Niedzielę Palmową po Mszy Świętej o godz. 9.00. Palmy będą ozdobą bazyliki w Wielkim Tygodniu i przez cały okres wielkanocny.

Ewa Jakubik

Wyniki konkursu.

W konkursie wzięło udział 26 palm.
KATEGORIA KLAS 0-III SZKOŁA PODSTAWOWA- 6 PALM
I MIEJSCE:
KL. 0-III SP IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W KIEŁCZEWIE-opiekun p. Jolanta Kraszewska, Katarzyna Karwowska Hanna Kiełek, Marianna Ducka.
KL.O-VII NSP W ORZEŁKU-opiekun zespół nauczycieli
KL. II SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Iwona Wojciechowska
KL. III SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Ewa Roguska

KL. 0 SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Elżbieta Roskosz