Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_101_16777215_00_images_stories_2018_DSC00093.JPGProstyń leżącą niegdyś nad samym Bugiem odwiedziła w 1510 roku święta Anna i wskazując na wzgórze za wsią, poleciła wybudować tam kościół ku czci Trójcy Przenajświętszej. W drugim objawieniu święta podkreśliła wagę tego miejsca mówiąc, że „My od dawna tam przebywamy”.

 

Ówczesny bogobojny lud wybudował dwa kościoły w Prostyni: na wzgórzu ku czci Trójcy Przenajświętszej i w miejscu objawienia – kościół świętej Anny. Współistniały one przez ponad 300 lat. Od końca XIX wieku kościół św. Anny nie istnieje, a miejsce objawienia wyznacza niewielki placyk z drewnianym krzyżem. W tym właśnie punkcie, gdzie przed pięciuset laty święta Anna rozmawiała z Małgorzatą, rozpoczęła się uroczystość Niedzieli Palmowej. O godzinie 8.30 proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Ryszard Zalewski poprowadził modlitwę Koronki do Trójcy Przenajświętszej oraz poświęcił przyniesione przez parafian palmy. Odczytany został także fragment Ewangelii. Następnie utworzono kolumnę i wszyscy udali się do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się Msza Święta.
Wielką ozdobą Niedzieli Palmowej w Prostyni już od wielu lat są pokaźnych rozmiarów palmy. Przygotowywane są one na parafialny konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Organizatorem Konkursu jest parafia Prostyń oraz Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie. Koordynatorem Konkursu jest katechetka p. Dorota Koroś. Cele przyświecające organizatorom to: kultywowanie tradycji związanych ze zwyczajami wielkanocnymi, kształtowanie lokalnego patriotyzmu i więzi emocjonalnej ze środowiskiem parafialnym, integrowanie grup szkolnych do osiągnięcia wspólnego celu oraz pomysłowość i oryginalność ich twórców. W tym roku do konkursu zgłoszono 26 palm. Komisja w składzie: p. Danuta Osiadacz, p. Hanna Tarnowska, p. Joanna Sokołowska, p. Paweł Tarnowski i dk Bartosz Margański oceniała przede wszystkim: wielkość palmy, wykorzystanie elementów dekoracyjnych wykonanych własnoręcznie, estetykę i pracochłonność wykonania. Jurorzy mieli, oczywiście, bardzo trudne zadanie, bo wszystkie palmy były oryginalne i śliczne. Prezentowały się znakomicie podczas procesji dodając niepowtarzalności parafialnym uroczystościom. Komisja doceniła każdą palmę i każdego wykonawcę. Nagrody rzeczowe ufundował ks. kan. Ryszard Zalewski. Uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu: rozdanie dyplomów i nagród miało miejsce w Niedzielę Palmową po Mszy Świętej o godz. 9.00. Palmy będą ozdobą bazyliki w Wielkim Tygodniu i przez cały okres wielkanocny.


Ewa Jakubik

Wyniki konkursu.


W konkursie wzięło udział 26 palm.
KATEGORIA KLAS 0-III SZKOŁA PODSTAWOWA- 6 PALM
I MIEJSCE:
KL. 0-III SP IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W KIEŁCZEWIE-opiekun p. Jolanta Kraszewska, Katarzyna Karwowska Hanna Kiełek, Marianna Ducka.
KL.O-VII NSP W ORZEŁKU-opiekun zespół nauczycieli
KL. II SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Iwona Wojciechowska
KL. III SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Ewa Roguska

II MIEJSCE:
KL. 0 SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Elżbieta Roskosz
KL. I SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Małgorzata Bernasiuk

KATEGORIA KLAS IV-VII SZKOŁA PODSTAWOWA – 8 PALM
I MIEJSCE:
KL. VII SP IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W KIEŁCZEWIE-opiekun p. Barbara Sobieska
KL. VI SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Inga Dabrowska
KL. VI SP IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W KIEŁCZEWIE-opiekun p. Aneta Mystkowska

KL. IV B SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Edyta Borowa
KL. IV A SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Małgorzata Siwerska

II MIEJSCE:
KL. V SP IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W KIEŁCZEWIE-opiekun p. Dorota Koroś
KL. V SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Inga Dąbrowska
KL. IV SP IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W KIEŁCZEWIE-opiekun p. Ewa Gałązka
III MIEJSCE:
nie przyznano

KATEGORIA GIMNAZJUM- 3 PALMY
I MIEJSCE:
KL. II B SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Iwona Nowska
II MIEJSCE:
KL. II A SP IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Katarzyna Rostek
III MIEJSCE:
KL. III ZSG IM. JANA PAWŁA II W PROSTYNI-opiekun p. Renata Mystkowska
KATEGORIA INDYWIDUALNA- 9 PALM
I MIEJSCE:
Aleksandra Dmochowska kl. II gimnazjum Prostyń
Zuzia Moczulska kl.III Złotki
Zosia i Adaś Perzyna II i IV Złotki
II MIEJSCE:
Emilia Kania kl. II Orzełek
Maja Nasiłowska lat 7 Wólka Dolna
Karolina i Bartek Kondriatiuk Prostyń
III MIEJSCE:
Amelia i Julia Grzymała oraz Weronika Wiechowska kl. II, III, V
Sylwia Urbankowska kl. VII Orzełek
Kinga Rydzewska kl. V Orzełek

  Galeria 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90