Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_DSC09955.JPGW dniach 8-11 marca w parafii Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni odbywały się Rekolekcje Wielkopostne. Prowadził je ks. Błażej Samociuk - kapłan diecezji drohiczyńskiej, student muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tegoroczne rozważania dotyczyły Trójcy Świętej, a w szczególności Ducha Świętego.


W czwartek 8 marca ks. Błażej przybył z nauką rekolekcyjną do szkół: Szkoły Podstawowej w Kiełczewie i Szkoły Podstawowej w Prostyni, do której przybyli także uczniowie z Orzełka wraz z nauczycielami. Spotkania odbywały się w bardzo miłej i pogodnej atmosferze. Ksiądz rekolekcjonista za pomocą dialogu, inscenizowanych scenek z udziałem dzieci i młodzieży oraz filmom wyświetlanym na projektorze i wspólnym piosenkach, przekazał zebranym uczniom obraz Boga, który kocha każdego człowieka i bezpiecznie prowadzi go przez życie. W spotkaniu brał udział także ks. Łukasz Suszko, wikariusz prostyński i diakon Bartosz Margański.
W rekolekcyjny piątek w szkołach odbyły się spotkania z ks. Łukaszem i diakonem. Obfitowały one w nauki o Bożych Przykazaniach – znakach, których chrześcijanie powinni przestrzegać, aby dostać się do nieba. Wyświetlany był także film, w którym wypowiadali się młodzi ludzie opowiadając kim jest dla nich Jezus. Nie zabrakło również pieśni religijnych wykonanych wspólnie przez dzieci, młodzież i nauczycieli. O godzinie 12 odbyła się w kościele Msza Święta skierowana przede wszystkim do młodzieży szkolnej. W kazaniu ks. Błażej mówił o Duchu Świętym, Osobie Boskiej przedstawianej jako gołębica (zwrócił w tym miejscu uwagę na znajdującą się w ołtarzu głównym Cudowną Statuę Trójcy Przenajświętszej w postaci Tronu Łaski). Przypomniał także o darach Ducha Świętego jakimi są: dar mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, bojaźni Bożej i dar pobożności.
Podczas Mszy Świętych sobotnich ksiądz rekolekcjonista wyjaśniał, jakie są owoce darów Ducha Świętego i jakich łask doznaje przez nie człowiek. Przytaczając różne prawdziwe historie ks. Błażej mówił o miłości, radości, pokoju, dobroci, wierności, łagodności i opanowaniu. Pochodzą one od Ducha Świętego, który przychodzi „w lekkim powiewie”.
Ostatni dzień rekolekcji wielkopostnych to rozważania na temat potrzeby modlitwy do Ducha Świętego, o Jego dary. Pan Jezus mówił o Pocieszycielu – Duchu Prawdy, który naucza i świadczy o Synu Bożym. To Duch Święty przychodzi ludziom z pomocą w ich słabościach i pozwala wejść w komunię z Bogiem.


„W lekkim powiewie przychodzisz do mnie Panie
Nie przez wicher ogromny i nie przez ogień
ale w lekkim powiewie przychodzisz do mnie
W lekkim powiewie nawiedzasz duszę mą”

GALERIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90