b_180_101_16777215_00_images_stories_2018_DSC09397.JPGŚroda Popielcowa rozpoczyna czterdziestodniowy Wielki Post, który kończy się Świętami Wielkanocnymi Zmartwychwstania Pańskiego.
Wierni tego dnia uczestniczą w Mszy Świętej z obrzędem posypania głowy popiołem. Kapłan wypowiada słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Popielec symbolizuje śmiertelność człowieka na znak tego, że każdy człowiek jest śmiertelny i kiedyś obróci się w proch. W kościele katolickim obrzęd posypywania głów popiołem został wprowadzony przez papieża Urbana II w XI wieku. Wtedy też ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych powinien pochodzić z palm poświęconych w zeszłoroczną Niedzielę Palmową. Co więcej, papież Jan Paweł II pierwszy dzień postu, czyli Środę Popielcową, ogłosił dniem modlitw o pokój na świecie. W kościołach kapłani w tym dniu odziani są w fioletowe szaty, które symbolizują pokutę. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta).