Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_2018_012.JPGPrzedsięwzięcie kolędników misyjnych prowadzone jest pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Kolędnicy zwiastują radość Bożego Narodzenia w odwiedzanych domach. Zaangażowanie dzieci w misyjne kolędowanie ma na celu pomoc duchową i materialną dzieciom w krajach misyjnych.

 


Zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w krajach niemieckojęzycznych, gdzie kolęduje się z okazji Uroczystości Trzech Króli. W Polsce kolędnicy misyjni wyruszyli po raz pierwszy w 1993 roku.
Uroczyste rozesłanie i błogosławieństwo kolędników w naszej parafii odbyło się w Uroczystość Objawienia Pańskiego na Mszy św. o godz. 11.00. Ksiądz Proboszcz Ryszard Zalewski pobłogosławił kolędników i prosił, aby przyjmować ich do swoich domów z otwartym sercem i cieszyć się razem radosną nowiną o Bożej Dziecinie.
W tym roku kolędnicy misyjni pospieszyli z pomocą dzieciom w Syrii i w Libanie. Po raz kolejny modlili się o pokój w świecie, a także zbierali fundusze na rzecz ofiar wojny.
W ostatnich latach wojna w Syrii pochłonęła blisko pół miliona mieszkańców, a największą ich część stanowiły dzieci. Blisko 70 tys. Syryjczyków zmarło z powodu skutków wojny – braku wody i żywności, zimna, odniesionych ran i chorób. Miliony ludzi straciły domy, miejsca pracy i bliskich. Ponad 7,6 miliona Syryjczyków, zwłaszcza chrześcijan, zmuszono do przesiedleń, a nawet opuszczenia kraju. Prawie półtora miliona Syryjczyków schroniło się w Libanie.
Liban, kraj 30 razy mniejszy od Polski, przyjął tak wielką liczbę uchodźców, że liczba jego mieszkańców żyjących w skrajnej nędzy zwiększyła się o 110%. Problem pogłębia fakt, że wcześniej schronili się tutaj inni ich sąsiedzi – Palestyńczycy. Teraz co 3 mieszkaniec Libanu to uchodźca. Połowa z tej półtoramilionowej rzeszy uchodźców żyje w wielkim ubóstwie, mieszka w piwnicach, pustostanach, nieużywanych garażach, namiotach lub prowizorycznych budkach z dykty i folii. W jednym namiocie żyją często 2 lub 3 rodziny. Najwyższą cenę płacą dzieci, które umierają lub chorują z powodu złych warunków mieszkaniowych, zimna, niedożywienia, braku higieny i dostępu do opieki zdrowotnej. Dzieci syryjskie urodzone w nieformalnych obozach nie są rejestrowane i nie mają praw obywatelskich żadnego kraju. Narażone są na przemoc i handel ludźmi. Traktowane są jak tania siła robocza, do pomocy w rodzinie albo źródło dochodu. W niektórych regionach Libanu w zastraszającym tempie rosną nieczystości, co przerasta możliwości publicznych usług. Nie wystarcza też wody i elektryczności dla wszystkich. Cierpią na tym zarówno uchodźcy, jak i miejscowi Libańczycy. Ponad 300 tys. Libańczyków wymaga pomocy humanitarnej, a 1 na 3 młodych Libańczyków nie ma pracy.
Kolędnicy chcą nam przypomnieć, że Chrystus narodził się dla wszystkich, również dla tych, którzy Go nie znają lub znają tylko powierzchownie.


Boże, nasz najlepszy Ojcze, Ty w swojej ogromnej miłości posłałeś swojego
Syna, aby narodził się w Betlejem i wskazał nam drogę do Ciebie. Prosimy
Cię, błogosław dzieciom zebranym przed Twoim ołtarzem. To kolędnicy
misyjni, którzy wyruszą na teren naszej parafii i będą głosić radosną wieść
o narodzeniu Twego Syna. Będą też wspierać dzieci w Syrii i Libanie, aby
mogły żyć w pokoju, wzrastać na Twoją chwałę i ku radości rodziców. Udziel
im mocy Ducha Świętego, dodaj sił i wytrwałości. Niech towarzyszy im
anioł stróż, który będzie otwierał drzwi naszych domów i serc, abyśmy żyjąc
w dobrobycie, nie stali się egoistami, lecz usłyszeli i odpowiedzieli na głos
wołania o pomoc. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

GALERIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90