Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_1_popielec_2017_DSC06022.JPGNiedzielna Msza Święta 5 listopada o godz. 11.00 była wyjątkowa. Stało się to za sprawą wyjątkowych Gości, którzy nawiedzili prostyńskie sanktuarium. A były to dzieci z parafii Prostyń przebrane za różnych Świętych. Pomysłodawcą i organizatorem tego przedsięwzięcia był Proboszcz ks. kan. Ryszard Zalewski.

 

 

Celem Plejady Świętych było promowanie wśród dzieci idei świętości, aby młodzi ludzie chcieli naśladować świętych, a także przybliżenie dzieciom postaci świętych patronów i oddanie szacunku zmarłym, będącym w drodze do nieba. Dzieci przebrane za świętych wzięły udział w procesyjnym wejściu do kościoła, a następnie zajęły pierwsze ławeczki. Mali parafianie nie tylko przywdziali strój charakterystyczny dla wybranego przez siebie świętego, ale też przynieśli rekwizyty z nim związane, np. młotek i strug dla św. Józefa, św. Weronika miała chustę z wizerunkiem Jezusa, a św. Amelia dzierżyła Biblię i krzyż. Wśród obecnych była też Matka Boska, święty Józef, św. Dorota, św. Jan Paweł II, św. Dominik i św. Mikołaj.
Mszę Świętą odprawili księża: senior ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, ks. Błażej Samociuk i ks. Łukasz Suszko – wikariusz prostyński. Kazanie do zebranych, przede wszystkim do dzieci, skierował ks. Łukasz. Na podstawie różnych rekwizytów przedstawił człowieka pysznego, który jest wielki swoją próżnością i nie stanowi wzoru do naśladowania oraz człowieka świętego, który jest wypełniony dobrocią i życzliwością. Te wartości są wieczne i nie ulegają zatarciu. Po zakończeniu Mszy Św. do dziecięcej Plejady Świętych dołączyło także kilkoro dorosłych w oryginalnych strojach. Każdy uczestnik miał za zadanie w kilku słowach opowiedzieć o przedstawionym przez siebie świętym. Następnie na placu obok plebanii odbyła się zabawa plenerowa, podczas której śpiewano i tańczono. Była także wata cukrowa i popcorn. Wszyscy, którzy tego dnia wzięli czynny udział w Plejadzie Świętych otrzymali słodki upominek.

GALERIA ZDJĘĆ

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90