Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

 

b_180_54_16777215_00_images_stories_inne_1_popielec_2017_JPII_plejada_sw_2017.jpgKonkurs odbędzie się dnia 5 listopada 2017 r. po Mszy św. o godzinie 11.00 w Bazylice Mniejszej w Prostyni. Jest organizowany  dla wszystkich chętnych, którzy chcą wcielić się w postać wybranego świętego. 


Celem konkursu jest promowanie wśród młodych ludzi idei świętości. Aby młodzi ludzie chcieli tych świętych naśladować i żeby w ich życiu zaistniała „moda na świętość oraz przybliżenie dzieciom postaci świętych patronów i oddawanie szacunku zmarłym, będącym w drodze do nieba. 
Przebieranie się za świętych ma zwrócić uwagę na wartości, dla których oddawali oni swoje życie. Chodzi tu przede wszystkim o zaakcentowanie naszej chrześcijańskiej tradycji, która związana jest z czcią dla świętych 1 listopada. Ta pamięć o zmarłych ma też swoje korzenie w polskiej tradycji, choćby „Dziadów”, o jakiej pisał Mickiewicz.
Uczestnik konkursu oceniany będzie w trzech kategoriach:
1. strój świętego, 
2. rekwizyt (atrybut) świętej postaci, przez który łatwiej go poznać, 
3. przedstawienie wybranego świętego (krótka historia czy legenda lub coś charakterystycznego z życia danej postaci (prezentacja świętego nie może przekraczać czasu 1 -2 minuty). Wskazana jest pomysłowość.
Patronat nad konkursem sprawuje Ksiądz Proboszcz Ryszard Zalewski.

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90