Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_1_popielec_2017_DSC05532.JPGW rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 roku w całym kraju odbywają się uroczystości związane z tym historycznym wydarzeniem. Dla uczczenia pamięci tego Wielkiego Polaka w niedzielę 15 października po Mszy Świętej o godz. 11.00 w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni odbył się koncert Gminnego Chóru Dziecięcego.

 

Chór zaprezentował się w 7 pieśniach związanych z Janem Pawłem II. Były to: „Barka”, „Słowiański”, „W ciszy niepokalanej”, „Tak mówił Papież”, „Kochamy Cię Janie Pawle II”, „Zaufaj Panu już dziś” i „Nie lękajcie się”. Podczas uroczystości głos zabrała także Wójt Gminy Małkinia Górna p. Bożena Kordek. Poinformowała zebranych parafian, iż w Gminie Małkinia Górna odbył się konkurs „Małkińskie Serce Wolontariatu”. Jego celem było wyróżnienie i publiczne uhonorowanie osób, które aktywnie działają na zasadzie pracy wolontariackiej na rzecz społeczeństwa lokalnego Gminy Małkinia Górna. W gronie laureatów konkursu, znaleźli się księża parafii Prostyń: ks. kan. Krzysztof Maksimiuk oraz ks. kan. Ryszard Zalewski. Ks. kan. Krzysztof Maksimiuk został doceniony jako organizator Dnia Radości Wakacyjnej w Kiełczewie, jako pomysłodawca i fundator nagród Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Proboszcza Parafii Prostyń i parafialnego Konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, jako pomysłodawca Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin do sanktuarium w Prostyni, jako inicjator budowy boiska do piłki nożnej i siatkowej na terenie parafialnym oraz twórca Katolickiego Klubu Sportowego Olimpia Prostyń, jako życzliwy człowiek zawsze spieszący z pomocą potrzebującym. Inicjatywy ks. kan. Maksimiuka od czasu przybycia do Prostyni podtrzymuje i rozwija ks. kan. Ryszard Zalewski. Dostrzeżony on został również jako organizator corocznego wrześniowego pikniku dla dzieci i młodzieży z parafii w dniu św. Stanisława Kostki. Ks. kan. Krzysztof Maksimiuk otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom i kwiaty z rąk pani Wójt 13 października podczas Gminnych Obchodów Dnia Nauczyciela w Małkini Górnej. Ks. kan. Ryszard Zalewski uhonorowany został w bazylice podczas koncertu papieskiego.

16 października Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostyni obchodziła Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00. Na terenie szkoły uczniowie wzięli udział w konkursach o Janie Pawle II: konkursie wiedzy, plastycznym i ortograficznym. Następnie przedstawiciele klas zapalili znicze pod pomnikiem Patrona Szkoły i uformowawszy kolumnę marszową ze sztandarem na czele, przeszli do bazyliki prostyńskiej. Tu odbyła się Msza Św. pod przewodnictwem ks. kan. Ryszarda Zalewskiego. W kazaniu ks. proboszcz mówił o rybaku - św. Piotrze i Piotrze naszych czasów - Janie Pawle II. Po Mszy odbyła się część artystyczna pod tytułem „Idźmy naprzód z nadzieją” przygotowana przez uczniów. Była to piękna opowieść słowna, muzyczna i pantomimiczna o nadziei.

GALERIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90