Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_120_16777215_00_images_stories_inne_1_popielec_2017_RBG.jpg
Różaniec jest potężną bronią w walce ze złem, tak silną, że dzięki niej niejednokrotnie zmieniał się bieg historii. W Polsce szczególnie widzimy opiekę Maryi, a w krytycznych momentach historii odczuwaliśmy jej pomoc. Podczas objawień Maryja zawsze kierowała prośbę o modlitwę różańcową jako ratunek dla świata.

W ramach ogólnopolskiej inicjatywy "Różaniec do granic", 7 października 2017 r. w Święto Matki Bożej Różańcowej, w 320 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski podjęto modlitwę o pokój dla Polski i całego świata.
W diecezji drohiczyńskiej wyznaczono dziewięć kościołów stacyjnych. Wpisały się one w miejsca okalające modlitwą całą Polskę. W każdym z kościołów spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.30 konferencją wprowadzającą. Msza św. została odprawiona o godz. 11:00, a po niej miała miejsce Adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie którego rozważano przez 15 minut tajemnicę „Cud w Kanie Galilejskiej”. O godz. 14.00 wyznaczonymi trasami wyruszyły procesje różańcowe z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Rozważano cztery części różańca.
Wierni z dekanatu łochowskiego, w tym z parafii Trójcy Przenajświętszej w Prostyni, modlili się w parafii NMP Królowej Polski w Czeremsze. Z naszej parafii wyruszyły dwa autokary z wiernymi na czele z ks. Łukaszem Suszko. Spotkanie poprowadził ks. Jarosław Błażejak, z pomocą ks. Sylwestra Falkowskiego. Gospodarzem był miejscowy proboszcz ks. Krzysztof Domaraczeńko. Byli tez pielgrzymi spoza diecezji. (około 700 pielgrzymów).
W tym samym czasie kiedy trwały modlitwy w kościołach stacyjnych, wierni z naszej parafii, którzy nie mogli uczestniczyć bezpośrednio przy granicy państwa, modlili się wraz z ks. Proboszczem Ryszardem Zalewskim i ks. kanonikiem Krzysztofem Maksimiukiem w kościele, rozważając cztery części różańca świętego, przez co mogli łączyć się duchowo.
To był ogromny sukces wyjątkowej akcji i niesamowite przeżycie dla pielgrzymów, nie tylko z naszej parafii, ale wszystkich uczestniczących i modlących się na granicy naszej umiłowanej Ojczyzny.

GALERIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90