Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_1_popielec_2017_DSC04727.JPG

 

Dnia 25 września, swoje osiemdziesiąte urodziny obchodził Ks. Kanonik Krzysztof Maksimiuk-Senior. Mszę św. w intencji Jubilata odprawili w celebrze Ksiądz Jubilat, Ksiądz Proboszcz Ryszard Zalewski, Ksiądz Łukasz Suszko- wikariusz oraz Ksiądz Wojciech Łuszczyński.


Ksiądz Proboszcz Ryszard Zalewski-dziekan łochowski w ciepłych słowach przypomniał życiorys i drogę powołania księdza Jubilata. Wyraził radość, że może nadal posługiwać na chwałę Bożą.
Ks. Krzysztof Maksimiuk urodził się 25 września 1937 roku w Sytkach. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Sytkach i Drohiczynie, do Liceum Ogólnokształcącego w Drohiczynie i Siemiatyczach, a w 1955 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
Święcenia diakonatu otrzymał w Siedlcach 25 września 1960 roku, zaś święcenia kapłańskie przyjął w Drohiczynie z rąk ks. bpa Mariana Jankowskiego, 25 czerwca 1961 roku.
Pracował jako wikariusz w parafiach : Topczewo, Perlejewo, Brańsk i Ciechanowiec. Był proboszczem w Kłopotach Stanisławach, Miłkowicach Maćkach i Ostrożanach, a od 1998 roku, przez 14 lat, był proboszczem w Prostyni.
Odbył studia z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie.
Jest też sędzią Sądu Biskupiego w Siedlcach i rzecznikiem sprawiedliwości Sądu Biskupiego w Drohiczynie, diecezjalnym referentem ds. duszpasterstwa rodzin i duszpasterstwa kobiet, pełnił różne w radach, komisjach diecezjalnych. Od początku istnienia naszej diecezji jest sędzią Sądu Biskupiego w Drohiczynie.
Jest też kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej.
Na zakończenie Mszy Świętej miały miejsce życzenia. Złożyli je Duchowni, ministranci, przedstawiciele Akcji Katolickiej, Domowego Kościoła, Kółek Różańcowych, chórzystów oraz młodzież i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, w której wiele lat pracował Ksiądz Kanonik. Były też życzenia indywidualne.
Prezes Akcji Katolickiej p. Bożena Mazurek w imieniu wiernych parafii Prostyń powiedziała:
Czcigodny Księże Kanoniku!
 Kapłan, jest jak Chrystus, który oddaje swoje życie za powierzony sobie lud.
     Kapłan, jest światłem świecącym w ciemnościach, światłem, które nie gaśnie.
Kapłan, jest dla świata solą ziemi i tak jak sól utrwala, zachowuje i konserwuje dobro. Wybraniec Boży nie boi się czekających trudności, tego, co człowieka zniechęca i przestrasza. Dziś w sposób szczególny dziękujemy Chrystusowi za dar osoby Księdza Kanonika Krzysztofa. Tym samym wyrażamy dostojnemu Jubilatowi naszą wdzięczność za dobro, które staje się w naszych sercach dzięki kapłańskiej posłudze. Akcja Katolicka, Domowy Kościół, Kółka Różańcowe i Chór w dniu dzisiejszych urodzin w sposób szczególny pragnie modlić się o łaskę zdrowia i potrzebnych sił do dalszego bycia wśród nas. Niech Chrystus Najwyższy i Wieczny Kapłan błogosławi wysiłkom, jakie Ksiądz Kanonik podejmuje dla Boga i zbawienia człowieka. W tym dziele niech wspiera także Matka Najświętsza, Matka wszystkich kapłanów. Życzymy Ci drogi Księże Kanoniku ,aby dobry Bóg obdarzył Cię obfitością swoich łask , dobrym zdrowiem, radością do pokonywania trudów dnia codziennego. Niech wraz z mocą przemiany chleba i wina, daje Ci moc przemiany ludzkich serc. Życzymy Ci wszelkiej pomyślności w realizacji dalszych planów i zamierzeń oraz tego, by Twoje szlachetne powołanie  nadal przynosiło Ci zadowolenie i satysfakcję z wyboru tak trudnej i odpowiedzialnej drogi. Dziękując za to , że prowadzisz nas do Jezusa i wzbudzasz w nas nadzieję swoim duchowym wsparciem, życzymy Ci abyś szedł przez życie , jak dotąd z dobrocią w sercu otoczony ludzką życzliwością                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Szczęść Boże.
Wszyscy zostali obdarowani przez Księdza obrazkami z wizerunkiem Jana Pawła II.

GALERIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90