Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_120_16777215_00_images_stories_inne_1_popielec_2017_DSC03824.JPG

 

Droga Światła –  nabożeństwo oparte na rozważaniu wydarzeń od Zmartwychwstania Pańskiego do Zesłania Ducha Świętego. Polega ono na przeżywaniu czternastu stacji - spotkań Jezusa Chrystusa z uczniami i służy przeżywaniu tajemnic paschalnych.


Nabożeństwo powstało we Włoszech w 1988 roku z inicjatywy salezjańskiej wspólnoty Testimoni del Risorto (Świadkowie Zmartwychwstałego). Inspiracją do jego powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). W latach 90 nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy, natomiast na Wielki Jubileusz Roku 2000 zostało umieszczone w oficjalnym modlitewniku. W roku 2002 zostało zatwierdzone przez Rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jego odprawianie.
Również w naszej parafii w niedzielę 10.09.2017r. po raz pierwszy zostało odprawione to piękne nabożeństwo. Drogę Światła celebrował Ks. Łukasz Suszko, natomiast licznie zgromadzeni wierni z całej parafii nieśli na zmianę zapalony Paschał i przy każdej stacji odczytywali fragmenty Pisma Świętego. Każdy z uczestników niósł również swoją zapaloną świecę. Nie zabrakło też śpiewu i akompaniamentu w postaci gitary pomiędzy poszczególnymi stacjami. Na zakończenie nabożeństwa Ks. Łukasz udzielił Bożego Błogosławieństwa.
Natomiast całe spotkanie zakończyło się ogniskiem przy którym każdy mógł upiec sobie przyniesioną kiełbaskę. Zaplanowane również zostały na przyszły rok kolejne nabożeństwa Drogi Światła, które będę połączeniem się duchowych z pielgrzymami, pokonującymi trudną drogę na Jasną Górę aby osobiście spotkać się Matką naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Z Panem Bogiem
Bogumiła i Andrzej Oniśk

GALERIA

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90