Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_120_16777215_00_images_stories_inne_1_popielec_2017_zdjciedorekolekcji.JPGRodziny należące do Domowego Kościoła w naszej parafii po raz kolejny pogłębiały swoją wiarę poprzez uczestnictwo w 15-dniowych rekolekcjach. Były to rekolekcje I, II i III stopnia.
Oaza Nowego Życia I ma charakter ewangelizacyjno-katechumenalny, podczas rekolekcji omawiane są zagadnienia z zakresu duchowości małżeńskiej.

 

Ten rodzaj rekolekcji zorganizowanych przez naszą diecezję przeżywało dwa małżeństwa. Odbyły się one w Zakopanem. Były to dla małżonków bardzo ważne rekolekcje, przede wszystkim dlatego, że przeżyte po raz pierwszy. Najważniejszymi przeżyciami, które doświadczyli dzięki działaniu Ducha Świętego to przede wszystkim modlitwa małżeńska, wstawiennicza, sakrament pojednania i oczywiście Dzień Wspólnoty.
Oaza Nowego Życia II rozwija biblijne podstawy inicjacji liturgicznej, podczas oazy przybliżane jest również przeżywanie okresów liturgicznych w rodzinie. Na te rekolekcje organizowane przez diecezję sosnowiecką wybrało się jedno małżeństwo. Odbyły się one w Klasztorze Ojców Karmelitów Bosych w Czernej. Powierzyliśmy je Panu Bogu a Matka Szkaplerzna z Czernej stała się naszą przewodniczką. Tematyka rekolekcji opierała się na Księdze Wyjścia, co pozwoliło nam uświadomić sobie, co czuli Izraelici wychodzący z Egiptu. Każdego dnia mogliśmy doświadczyć swojego Exodusu, wyjścia z naszych zniewoleń do nowego życia. Nocne czuwanie małżonków przed Najświętszym Sakramentem, Droga Krzyżowa, Namioty Spotkania, przemarsz Pustynią Błędowską, Celebracje Słowa Bożego itp. Był to niewątpliwie czas łaski i działania Bożego.
Oaza Nowego Życia III ukazuje rzeczywistość Kościoła jako wspólnoty. Głównym celem tych rekolekcji jest zrealizowanie braterskiej wspólnoty w Chrystusie i w Duchu Świętym. Jedno z małżeństw wybrało właśnie te rekolekcje jako formę spędzenia letniego urlopu. Oazę III organizowała diecezja ełcka na Litwie. Mieszkali w małej miejscowości Szumsk k/ Wilna w domu pielgrzyma przy Kościele p.w. Św. Michała Archanioła. Głównym punktem każdego dnia był autokarowy wyjazd do Wilna  a tam zwiedzanie bazylik, uczestnictwo w Eucharystii, poznawanie wspólnot i historii każdej parafii i kościoła w których mogli się modlić. Pełni duchowych doświadczeń i przeżyć po  15 dniach wrócili do swoich codziennych zajęć i obowiązków.
Dziękujemy Panu Bogu za ten błogosławiony czas rekolekcji, ponieważ doskonale wiemy, że oaza uczy doświadczania żywego Kościoła. Uczy również, że chrześcijaństwo to nie tylko martwy zbiór zasad czy norm moralnych, ale prawdziwa relacja, którą się przeżywa.


Bogumiła i Andrzej Oniśk

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90