Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_0000000000000000_sa.jpg
Święta Anna, patronka małżeństw, matek, wdów, piekarzy oraz żeglarzy objawiła się w nadbużańskiej wsi w 1510 roku prosząc, aby na wskazanym przez nią wzgórzu wybudować kościół i czcić w nim Boga w Trójcy Jedynego. Od tamtego czasu Prostyń jest sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny.

Na tutejsze odpusty przybywają rzesze pielgrzymów z różnych stron diecezji i kraju, aby tu doznać łaski. Pierwszy odpust obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, a drugi w niedzielę najbliższą 26 lipca.
W dniu odpustu ku czci św. Anny, 30 lipca odbyła się VIII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin do sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni. Jej organizatorem był dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej ks. kan. Piotr Arbaszewski oraz proboszcz parafii Prostyń, dziekan łochowski ks. kan. Ryszard Zalewski. Na odpust przybyły dwie piesze pielgrzymki: z Kosowa Lackiego i z Rytel Olechnych, w której uczestniczył ks. kan. Paweł Rytel – Andrianik. Uroczystości w bazylice rozpoczęły się o godz. 10.30 modlitwą różańcową o wierność małżeńską. Nabożeństwo prowadzili członkowie Domowego Kościoła i doradcy życia rodzinnego. Następnie odbyła się konferencja pod tytułem „Zawierzenie Dzieci Jezusowi – chrześcijański ruch Matki w Modlitwie” wygłoszona przez prof. Bogumiłę Jędrzejewską – koordynatorkę regionalną ruchu Matki w Modlitwie. O godz. 12.00 miała miejsce suma odpustowa. Przewodniczył jej JE ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita Białostocki. Zacnego Gościa powitał w bazylice ks. kan. Ryszard Zalewski oraz rodzina z parafii Prostyń. Mszę Świętą koncelebrowali także: ks. prał. Tadeusz Osiński – senior z Łochowa, ks. kan. Józef Skorodiuk – senior z Siedlec, ks. kan. Mieczysław Rzepniewski – poeta, senior z Klich, ks. kan. Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. kan. Piotr Arbaszewski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej, proboszcz zembrowski oraz ks. dr Piotr Augustynowicz – kapelan i sekretarz Arcybiskupa Metropolity. Homilię wygłosił Abp Tadeusz Wojda. Nawiązał do słów ewangelii tego dnia oraz do św. Anny, patronki małżeństw. Przedstawił jej życiorys i przybliżył specyfikę kultu świętej. Przypomniał również o wadze sakramentalnego związku małżeńskiego. Po kazaniu odbyło się odnowienie przysięgi małżeńskiej dla małżonków obecnych w bazylice. Była to bardzo podniosła chwila. Podczas uroczystości pielgrzymi licznie przystępowali do sakramentu pokuty, posługę w konfesjonałach pełnił przede wszystkim ks. kan. Krzysztof Maksimiuk - senior prostyński, ale także księża z sąsiednich parafii. Po zakończeniu Mszy Św. pielgrzymi mieli okazję przystąpić do tradycyjnej Koronacji Koronami św. Anny, tymi samymi, które zostawiła święta w 1510 roku. Kolejnym punktem uroczystości była wspólna Agapa na placu obok plebanii, przygotowana przez członków parafialnego Domowego Kościoła, Akcji Katolickiej oraz grupę z jednostki Strzeleckiej 5001 ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, zaprzyjaźnionej z parafią. Diecezjalne uroczystości zakończyły się Drogą Krzyżową wokół kościoła w intencji wyproszenia daru potomstwa prowadzoną przez ks. Piotra Arbaszewskiego.
Zgodnie z wieloletnią tradycją na prostyńskim wzgórzu kościelnym wciąż rozbrzmiewają słowa pełne wiary: „Święta Anno, uproś Wnuka, niech ma każdy, czego szuka”.

Ewa Jakubik

 

GALERIA ZDJĘC

Dorota i Andrzej Koroś

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90