Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_1_popielec_DSC08894.JPGW 1510 roku wioskę nad Bugiem odwiedziła św. Anna, wskazała wzgórze za ostatnimi zabudowaniami i poleciła wybudować tam kościół ku czci Trójcy Przenajświętszej. Nadmieniła też, że „My od dawna tam przebywamy”. Podobnie było podczas drugiego objawienia: święta przyszła w to miejsce pokłonić się Trójcy Świętej. Od 500 lat przybywają tu pielgrzymi, aby modlić się przed Tronem Łaski.


Tradycyjny prostyński odpust ku czci Trójcy Przenajświętszej trwał 3 dni. Rozpoczął się w sobotę 9 czerwca. Wszystkie adoracje i rozważania prowadził ks. Tomasz Szmurło, sekretarz Biskupa drohiczyńskiego. Tego dnia Msza Św. o godz 9.00 była odprawiona w intencji zmarłych parafian i kapłanów związanych z Prostynią, odbyła się też procesja na cmentarz. Po południu do sanktuarium przybyły dwie grupy pieszej pielgrzymki: jedna z Sadownego licząca ponad 80 osób, prowadzona przez ks. Michała Marczaka oraz niemal 200-osobowa z Kamionny i Stoczka z proboszczem ks. Zbigniewem Grabowskim i wikarym ks. Andrzejem Falkowskim oraz neoprezbiterem ks. Łukaszem Grabowskim. Na wzgórzu prostyńskim przywitał ich dziekan łochowski ks. kan. Ryszard Zalewski. Wieczorna Msza o godz. 18.00 była dla pielgrzymów. Była zarazem Mszą prymicyjną ks. Łukasza. W homilii ks. Tomasz, mówił o Łasce Bożej. O 21.00 przez półtory godziny miało miejsce nabożeństwo adoracyjne Bazylika Pełna Miłości, przygotowane przez chór parafialny i Akcję Katolicką. Następnie odbyła się Droga Krzyżowa wokół bazyliki. Początkiem rozważań prowadzonych przez ks. Tomasza Szmurło, był wiersz drohiczyńskiego poety i rzeźbiarza ludowego Lucjana Boruty mówiący o widzeniu Krzyża, który mu rzekł: „I nie opuszczę cię aż do śmierci”. O północy odbyła się tzw. Pasterka z udziałem ułanów z Zarąb Kościelnych. Mszy Św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. Andrzej Dmochowski, proboszcz parafii w Zarębach Kościelnych.
Kulminacją uroczystości odpustowych w Prostyni była Msza Święta o godz. 12.00 w niedzielę. Wśród licznie przybyłych pielgrzymów z różnych zakątków diecezji, a także spoza niej, w uroczystości brali udział także księża z okolicznych parafii. Msza rozpoczęła się od odsłonięcia tablicy pamiątkowej ufundowanej przez pp. Halinę i Jana Rytel-Skorek z Treblinki. Tablica poświęcona jest Stanisławowi i Juliannie Wyszyńskim, rodzicom Prymasa Tysiąclecia, którzy w maju 1899 roku brali w sanktuarium prostyńskim ślub. Poświęcenia dokonał ks. biskup Tadeusz Pikus. W progach sanktuarium powitał wszystkich senior ks. kan. Krzysztof Maksimiuk. Szanownego gościa powitali także przedstawiciele parafii. Sumie odpustowej w intencji parafian i pielgrzymów przewodniczył pasterz diecezji drohiczyńskiej JE Bp Tadeusz Pikus. Współcelebransami byli: ks. kan. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, oraz ks. kan. Józef Skorodiuk z Siedlec. Homilię wygłosił ks. Tomasz Szmurło. Po raz kolejny zacytował Lucjana Borutę z Drohiczyna, który w swych pracach zarówno rzeźbiarskich jak i literackich wyrażał ogromny szacunek do Boga. Kazanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem pieśni „Upadnij na kolana”. Podczas tej Mszy także ks. biskup skierował do zebranych krótką katechezę. Po błogosławieństwie pielgrzymi, goście oraz parafianie przystąpili do tradycyjnej koronacji Koronami Świętej Anny, wielu też obchodziło na kolanach główny ołtarz sanktuarium. Tego dnia w bazylice odbywały się adoracje i nabożeństwa do godz. 21.00, kiedy wierni wzięli udział w Apelu ku czci Trójcy Przenajświętszej.
Ostatnim dniem tradycyjnego prostyńskiego odpustu ku czci Trójcy Przenajświętszej była Msza Św. O godz. 12.00. Celebransami byli: ks. kan. Krzysztof Maksimiuk – senior prostyński, ks. Adam Banaszek – wikariusz parafii Starawieś oraz ks. Łukasz Suszko – miejscowy prefekt, który tego dnia obchodził 7 rocznicę święceń kapłańskich. W nabożeństwie uczestniczyły dzieci pierwszokomunijne, a także dzieci z klas IV, obchodzące rocznicę komunii. W kazaniu ks. Tomasz dialogując z młodszą częścią parafii, mówił o sakramentach, które przybliżają człowieka do Boga. Młodość i wzrastanie porównał do ciasta, z którego powstaje wspaniały chleb będący pokarmem dla potrzebujących. Uroczystości odpustowe zakończyły się odmówieniem koronki do Trójcy Przenajświętszej oraz procesja eucharystyczna wokół kościoła i hymn „Te Deum”.
Kult Trójcy Przenajświętszej w Prostyni trwa od ponad 500 lat. Do Tronu Łaski przybywają wciąż nowe pokolenia Polaków. Przed tą samą od stuleci Cudowną Statuą pozostawiają swoje troski, a otrzymują pociechę. Tak się dzieje od lat, zgodnie z powiedzeniem kard. Stefana Wyszyńskiego: „Chcesz doznać Łaski, jedź do Prostyni”
Ewa Jakubik, foto. Dorota Koroś

GALERIA

 

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuarium
Trójcy Przenajświętszej
w Prostyni
(nagranie 2004r)
 

Pielgrzymi, cuda, tradycje

Kardynał Wyszyński

Parafia Rzymskokatolicka PW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNY

BAZYLIKA MNIEJSZA

Adres: Prostyń 137, 07-319 Małkinia

tel. 29/644 90 90