Parafia Rzymskokatolicka - Bazylika Mniejsza w Prostyni
                            (diecezja drohiczyńska)

<

b_180_135_16777215_00_images_stories_inne_1_popielec_DSC07088.JPGLublin jest największym polskim miastem na wschód od Wisły, położonym na Wyżynie Lubelskiej, nad Bystrzycą. I właśnie to miejsce wybr-alśmy na cel naszej kolejnej parafialnej pielgrzymko-wycieczki, na którą wyruszyalśmy wczesnym rankiem 13 maja 2017r. Po dotarciu do tego pięknego miasta nasze pielgrzymowanie rozpoczęalśmy od modlitwy na Mszy Św. sprawowanej przez Ks. Łukasza Suszko w Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty, będącej perłą baroku na Lubelszczyźnie.

 

Potem miealśmy możliwość wysłuchania opooieści Przewodnika o historii tego pięknego miejsca,
a także obejrzealśmy cenne zbiory przedmiotów liturgicznych znajdujące się w sąsiedztoie Zakrystii Akustycznej, w której mogalśmy przeżyć ciekawe doświadczenie, albooiem stojąc w jednym rogu można usłyszeć szept osoby znajdującej się innym rogu pomieszczenia. Kolejnym punktem naszego wędrowania była Wieża Trynitarska – najwyższa budowla Starego Miasta, z której mogalśmy podziwiać piękną panoramę miasta. Co prawda najpierw musiealśmy pokonać 207 schodów, aby wejść na samą górę, ale dla prostyńskich pielgrzymów nie była to żadna przeszkoda…
Podczas wspólnego spaceru po Lublinie mogalśmy podziwiać malownicze ulice Starego Miasta
z imponującą Bramą Krakowską, Ratusz Miejski, Kościół i Klasztor Dominikanów, Plac po farze, Zamek Lubelski z Kaplicą Św. Trójcy usytuowaną w obrębie murów zamku.
Następnie przejechaalśmy na Majdanek – miejsce pamięci i muzeum, były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny funkcjonujący w latach 1941- 1944. Zachowane do dzisiaj baraki, buty więźniów, przedmioty codziennego użytku oraz spisane relacje osób, które tam przebywały świadczą o tych okrutnych czasach, w których ogrom zła wyrządzony przez człowieka drugiemu człowiekowi pozostanie w zbiorowej pamięci ludzkości.
Zakończeniem naszej wyprawy był spacer po ogrodach zespołu pałacowo-parkowego Zamoyskich
w Kozłówce, gdzie podziwiaalśmy piękno przyrody.
Do Prostyni wrócialśmy późnym wieczorem, ale uśmiechnięci i zadowoleni ze wspólnego pielgrzymowania i zwiedzania, z nadzieją powrotu na nasze pielgrzymkowe szlaki w niedługim czasie…

M.Starzyńska

ZDJĘCIA

FILM

Encyklopedia Prostyni

Historia Sanktuarium (film)

Historia Sanktuariumsp;
ifex.pladka-mal6JPG" 1.jp-parafmoci">
ss="t">Historia parafii
    Prosedmi">Rys iazi">Prosedmiy">Kościoły św. Anny
  • Znacolor: cka &&ejacta;"dex.php/odpusty">Odpusty
  • Prosedma"Saneschodiazi">Prosedmaex.php/odpusty">Odpusty
  • Opisacta;"dex.php/odpnia Św. Anny
Wspólnoty parafialne
  • Odpusty
  • .php/odpnia Św. Anny
Wspólnoty parafialne
  • Odpusty
  • Rzł&ce">.php/odpnia Św. Anny

PaPW. TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ I ŚW. ANNYmily: Ver />

.mtCapStyle { pan>
FILM

.mtCapStyle { pan>
FILM

?usp=drive_0" style=; } .mtCapStyle {">tel. 29/644 90 90br />    

"> a>&nb> ttp://www.jasnagore="gen ipt> rget=cral.csswith/>